Strona głównaTechnologia PCBUrządzenia elektroniczne domowego użytku

Urządzenia elektroniczne domowego użytku

Sprzedaż elektroniki w Polsce systematycznie rośnie, a w ostatnich miesiącach dodatkowo napędziła ją konieczność izolacji, spowodowana szalejącą pandemią. Polacy zamknęli się w domach, przestawili na pracę i naukę zdalną, a co za tym idzie – niemal rzucili na urządzenia elektroniczne do użytku domowego. Nie chodzi jednak o odkurzacze czy urządzenia kuchenne, a komputery, tablety, telewizory i drukarki. Zapotrzebowanie na komputery wzrosło do tego stopnia, że dostawcy zaczęli obawiać się wyczerpania zasobów magazynowych.

Popyt na urządzenia elektroniczne

Po kilku miesiącach izolacji, zniesiono wiele obostrzeń, pracownicy wrócili do firm, a dzieci rozpoczęły upragnione wakacje. Czy w związku z tym obserwujemy zmniejszony popyt na urządzenia elektroniczne? W stosunku do ostatnich kilku miesięcy być może zauważymy pewną różnicę, ale patrząc całościowo, popyt na urządzenia elektroniczne w Polsce sukcesywnie rośnie od kilkunastu lat. Projektowaniem i produkcją elektroniki zajmuje się wiele rodzimych firm, choć wciąż bardzo chętnie korzystamy z produktów oferowanych przez zagranicznych gigantów rynku.

Technologie bezprzewodowe a urządzenia elektroniczne

Popyt na elektronikę nakręcają technologie bezprzewodowe (przede wszystkim Bluetooth, telefonia komórkowa, komunikacja bliskiego zasięgu (NFC) i Wi-Fi). To dzięki nim, a także nowoczesnym urządzeniom przenośnym, właściwie każdy może być obecny w sieci, gdziekolwiek jest i cokolwiek robi. Potrzeba niemal nieprzerwanego bycie online sprawia, że kupujemy kolejne urządzenia, które nam to umożliwiają. Korzystamy z nich bardzo intensywnie, zabieramy ze sobą za każdym razem, gdy opuszczamy mieszkanie. To sprawia, że taki sprzęt, nawet najlepszej jakości, prędzej czy później się zużywa.

Jednocześnie zarówno producenci elektroniki, jak i użytkownicy sprzętu elektronicznego zdają sobie sprawę z czyhających zagrożeń. Dlatego też nieustannie trwają prace nad produktami, które zapewnią użytkownikom komfort i bezpieczeństwo. Nowe produkty bardzo szybko zyskują popularność, ale niebawem wypierają je kolejne propozycje. Projektowanie urządzeń elektronicznych jest zatem dziedziną, która rozwija się bardzo prężnie i nic nie wskazuje na to, by w tym obszarze miał nastąpić jakiś kryzys.

Elektronika użytkowa

Produkcja inteligentnej elektroniki użytkowej może i powinna odbywać się w Polsce. Jest to dziedzina, która może w widoczny sposób napędzać polską gospodarkę. Wydatki Polaków na elektronikę użytkową coraz mniej odstają od standardów reprezentowanych przez kraje Europy Zachodniej. Badania pokazują, że jesteśmy w stanie dopłacić za droższy produkt, jeśli jego użytkowanie przyniesie nam więcej korzyści. Przykładamy dużą wagę do jakości urządzeń, zarówno jeśli chodzi o moc, wydajność i funkcjonalność sprzętu, jak i wygląd zewnętrzny urządzenia elektronicznego. Chcemy być uczestnikami cyfrowej transformacji, którą przechodzi współczesny świat.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE