Strona głównaTechnologia 3DGdzie znaleźć oprogramowanie do skanera 3D?

Gdzie znaleźć oprogramowanie do skanera 3D?

Na precyzję i szybkość skanowania 3D oraz łatwość edycji trójwymiarowego modelu wpływa nie tylko jakość urządzenia metrologicznego, ale również stopień zaawansowania wykorzystywanego oprogramowania. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań odpowiednich zarówno do skanerów laserowych, jak i urządzeń wykorzystujących technologię światła strukturalnego. Gdzie znaleźć oprogramowanie do skanera, które ma wiele funkcji skanowania i obsługuje różnorodne modele skanerów?

 

Prace nad modelem 3D

 

Wymiarowanie obiektów z użyciem profesjonalnego skanera pozwala na zebranie dokładnych danych dotyczących ich wyglądu – kształtu, wielkości, nierzadko również faktury i koloru. Na podstawie tych danych tworzy się trójwymiarowy model obiektu rzeczywistego. Model ten może być wykorzystywany na wiele sposobów. Może posłużyć do opracowania dokumentacji technicznej, zestawienia wymiarów obiektu z modelem wzorcowym i przeprowadzenia kontroli jakości, stworzenia trójwymiarowej prezentacji obiektu (np. obuwia w sklepie internetowym), wyprodukowania zamiennika dla części motoryzacyjnej czy też wykonania kopii eksponatu muzealnego.

 

Dobrej jakości oprogramowanie do skanera 3D

 

Prace nad modelem 3D postępują szybciej, jeśli są prowadzone z wykorzystaniem wysokiej jakości oprogramowania. Zaawansowane narzędzie umożliwia obróbkę i optymalizację danych i nakładanie tekstur. Sprawdza się podczas dokonywania szczegółowej analizy wyników pomiarowych. Pozwala tworzyć przekroje, kolorowe mapy odchyłek, dodawać adnotacje projektantów. Elastyczne oprogramowanie do skanera 3D umożliwia również wyeksportowanie modelu 3D i wyników pomiarów do popularnych formatów, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych programach CAD i CAM.

 

Programy do skanowania 3D

 

Inwestując w dobrej jakości oprogramowanie do skanera 3D, jesteśmy w stanie utworzyć trójwymiarowy model niemal wszystkiego, bez względu na to, jaki obiekt podlega skanowaniu. Profesjonalny skaner 3D umożliwia wymiarowanie z użyciem różnych technik i dobrze sprawdza się zarówno w przypadku obiektów o regularnych kształtach, jak i przedmiotów o złożonej budowie. Skanery 3D pozwalają na wymiarowanie obiektów bardzo małych i bardzo dużych, ciemnych i półprzezroczystych, wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Szybkie i precyzyjne wymiarowanie obiektów to jednak dopiero połowa sukcesu. Konieczne jest dobre przedstawienie rzeczywistego obiektu na monitorze komputera. Do tego niezbędne jest specjalistyczne oprogramowanie.

 

Gdzie znaleźć dobre oprogramowanie do skanera 3D? Na pewno warto prześledzić ofertę znanych i cenionych producentów urządzeń skanujących. Znajdziemy tam zarówno programy uniwersalne, jak i systemy dedykowane do konkretnych skanerów. Dzięki nim proces skanowania jest znacznie łatwiejszy i szybszy, a obróbka siatki trójkątów intuicyjna. Najnowocześniejsze programy wyposażono w algorytmy, które umożliwiają wygładzanie i czyszczenie siatki w celu dobrego przygotowania pliku do druku na drukarce 3D.

 

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE