Strona głównaSkanery 3dSkanowanie 3D w motoryzacji - proces technologiczny

Skanowanie 3D w motoryzacji – proces technologiczny

W branży motoryzacyjnej działa szereg przedsiębiorstw zaangażowanych w projektowanie, produkcję i sprzedaż samochodów. Proces powstawania nowych pojazdów jest równie fascynujący, co wymagający, ale dzięki nowoczesnym technologiom, które umożliwiają opracowywanie trójwymiarowych modeli aut, procesy projektowe i wytwórcze postępują znacznie szybciej. Technologią, której warto poświęcić więcej miejsca, jest skanowanie 3D w motoryzacji.

Branża motoryzacyjna w Polsce

W Polsce nie funkcjonuje zbyt wiele centrów produkcyjnych międzynarodowych koncernów motoryzacyjnych, a mimo to statystyki wskazują, że branża automotive w naszym kraju ma się całkiem nieźle. Wszystko dlatego, że produkujemy mnóstwo części samochodowych, które następnie dostarczamy producentom samochodów, jak i przekazujemy niezależnym sieciom dystrybucji. Branża motoryzacyjna uznawana jest za jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce. Postęp technologiczny w branży jest ogromny, co przekłada się na szybsze tempo i niższy koszt powstawania części motoryzacyjnych.

Nowoczesne technologie w branży motoryzacyjnej

Nowe technologie wkroczyły już w każdą dziedzinę życia, choć na szeroką skalę wykorzystywane są przede wszystkim w firmach produkcyjnych, którym zależy na ekonomicznej i bezpiecznej produkcji, przy zachowaniu najwyższej jakości wytwarzanych elementów. Firmy upatrują w nowych technologiach szansy na dynamiczny rozwój polskiego automotive.

Nowoczesne technologie wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej dwojako. Po pierwsze jako narzędzie wspierające procesy projektowe i produkcyjne, a po drugie jako rozwiązania, które znajdują zastosowania wewnątrz pojazdów. Jeśli chodzi o pierwszą opcję, na pierwszy plan wysuwa się skanowanie 3D w motoryzacji, czyli działanie, w trakcie którego skaner 3D wykonuje precyzyjne wymiarowanie części motoryzacyjnych i kontroluje ich jakość (więcej w dalszej części tekstu). Natomiast wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych w pojazdach, wymienia się m.in. systemy bezpiecznego parkowania, czarne skrzynki, nowe systemy wykrywania pieszych na drogach, czy rozwiązania pozwalające na wykonywanie określonych manewrów bez ingerencji kierowcy.

Skanowanie 3D w motoryzacji

Skanery 3D odgrywają w przemyśle motoryzacyjnym ogromną rolę. Wspierają proces optymalizacji procesów technologicznych, pozwalając na szybką i ekonomiczną produkcję części motoryzacyjnych. W tej branży nie ma miejsca na pomyłki – części muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości i zgodnie z projektem, dlatego konieczne są częste i wnikliwe kontrole procesów produkcyjnych, a skanery 3D to doskonałe narzędzie w rękach kontrolera jakości. Bez nowoczesnych urządzeń metrologicznych, sprawdzanie jakość części motoryzacyjnych byłoby znacznie utrudnione i stwarzało ryzyko pomyłki. Niedopuszczalne jest montowanie w pojazdach części wątpliwej jakości. Takie elementy mogą utrudniać prawidłowe działanie samochodu, a w niektórych przypadkach – stwarzać zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Koncerny samochodowe natychmiast zerwą współpracę z producentem części, który nie wywiązuje się z warunków umowy i nie jest w stanie dostarczyć właściwie przygotowanych komponentów.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE