Strona głównaSkanery 3dCo to jest skaner optyczny?

Co to jest skaner optyczny?

W procesie wymiarowania obiektów wykorzystuje się zarówno tradycyjne metody pomiarowe zakładające użycie narzędzi ręcznych, takich jak miarka, suwmiarka czy kątomierz, jak i metody zaawansowane, opierającej się na technologii 3D. Skanery 3D to profesjonalne urządzenia metrologiczne, służące do precyzyjnego wymiarowania obiektów trudnomierzalnych metodami tradycyjnymi. Skanery 3D dzielimy na dotykowe i bezdotykowe. Skaner optyczny to urządzenie stworzone z myślą o wymiarowaniu bezdotykowym.

Skanery 3D – optymalizacja procesów technologicznych

Skanery 3D wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu. Szczególnie przydatne są w zakładach przemysłowych, gdzie tempo i precyzja badania obiektu mają wpływ na przebieg całego procesu produkcyjnego, a w efekcie jakość produktu końcowego. Zastosowanie łatwych w użyciu, przyjaznych użytkownikowi, dokładnych i szybkich urządzeń metrologicznych pozwala na optymalizację procesów technologicznych zachodzących w firmie. Skanery radzą sobie z wymiarowaniem obiektów
o skomplikowanej budowie, bardzo małych lub bardzo dużych, takich, które trudno zmierzyć
z wykorzystaniem narzędzi ręcznych. Poniekąd od rodzaju skanowanego obiektu zależy, czy lepiej poradzi sobie z nim skaner dotykowy, czy bezdotykowy.

Bezdotykowy skaner optyczny

Skanery 3D możemy podzielić na inwazyjne (inaczej kontaktowe, dotykowe) i bezinwazyjne (bezdotykowe, optyczne). Skanowanie kontaktowe odbywa się z użyciem specjalnej głowicy skanującej, zwanej również sondą, która przemieszcza się po powierzchni obiektu, pobierając informacje na temat jego kształtu i rozmiaru. Skanery kontaktowe nierzadko stanowią część ramienia robotycznego lub znajdują się na ramieniu pomiarowym, którym porusza człowiek. Obok tego występują skanery 3D ręczne, które można przenosić z miejsca na miejsce.

Bezpieczne skanowanie bezdotykowe

W przeciwieństwie do skanerów kontaktowych, bezdotykowy skaner optyczny wymiaruje obiekty
z pewnej odległości. W żadnym momencie nie styka się z powierzchnią skanowanego obiektu. Z tego względu jest to metoda szybsza niż skanowanie dotykowe i znacznie bezpieczniejsza, zwłaszcza jeśli skanowaniu podlegają przedmioty cenne i delikatne, takie jak eksponaty muzealne.

Jak działa skaner optyczny?

O skanerach optycznych mówi się, że stanowią rozsądny kompromis pomiędzy jakością skanowania
a ceną urządzenia. Rzeczywiście skaner wykorzystujący technologię światła strukturalnego można nabyć w niższej cenie, aniżeli skaner laserowy lub kontaktowy, ale w przypadku profesjonalnych urządzeń jakość skanowania nadal będzie bardzo wysoka. Urządzenia od znanych i cenionych producentów zapewniają wysoką dokładność oraz rozdzielczość skanowania. Dzięki nim w krótkim czasie możemy pozyskać idealny model CAD skanowanego detalu, skontrolować jakość produktu czy przeprowadzić kompleksową digitalizację obiektów muzealnych.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE