Strona głównaTechnologia PCBPłytki drukowane – formularz zamówienia i pliki GERBER

Płytki drukowane – formularz zamówienia i pliki GERBER

Zlecenia na produkcję płytek drukowanych na podstawie gotowych projektów przyjmowane są obecnie drogą internetową. Zważywszy na to, że produkcja PCB to skomplikowany proces technologiczny, formularz zamówienia należy wypełnić z wielką starannością. Konieczne jest również dołączenie odpowiednich plików produkcyjnych, w tym oczywiście plików GERBER. Dopracowany projekt oraz bezbłędnie wypełniony formularz zamówienia dają pewność, że płytki drukowane powstaną sprawnie i będą spełniać wszystkie założenia projektanta PCB.

Wypełnianie formularza zamówienia

Na stronie internetowej producenta PCB znajdują się informacje na temat sposobu wypełniania formularza zamówienia oraz zakresu wymaganych dokumentów. Należy pamiętać, że wysłanie pliku topologii lub pliku GERBER nie jest wystarczające do prawidłowego wykonania płytki drukowanej. Mile widziane są również wszelkie informacje w formie opisowej, ponieważ niemal zawsze istnieją dodatkowe kwestie, które należy uwzględnić w procesie produkcyjnym obwodów drukowanych. Im bardziej szczegółowe informacje, tym praca nad obwodami drukowanymi będzie łatwiejsza, a ryzyko popełnienia błędu bliskie zeru.

Wygodny i prosty formularz zamówienia umożliwia przekazanie informacji na temat tego, z jakiego laminatu i o jakiej grubości powinny powstać płytki drukowane, czy konieczne jest wykonywanie opisów, w jaki sposób ma być wykończona powierzchnia, czy też jak mają wyglądać kontury. Wszystkie te informacje są niezwykle ważne na producenta PCB i bez nich nie sposób sprawnie wykonywać produkcji.

Płytki drukowane a pliki GERBER

Bez względu na to, w jakim programie zostały zaprojektowane płytki PCB, ostatecznie informacje z plików są przekonwertowane do formatu GERBER. Stosowanie plików GERBER jest obecnie standardem – wszyscy producenci płytek drukowanych korzystają z tego rozwiązania. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego właśnie pliki GERBER? Okazuje się, że nowoczesne maszyny do produkcji obwodów drukowanych odczytują informacje właśnie z plików Gerber. Odbywa się to jeszcze zanim ruszy druk fotoszablonów, a następnie takie operacje, jak wiercenie otworów czy frezowanie.

Producenci płytek drukowanych służą pomocą w razie problemów z wygenerowaniem plików GERBER. Takie problemy zdarzają się rzadko, niemniej od czasu do czasu występują. Dlatego też dział techniczny firmy produkującej płytki PCB przygotowany jest do podjęcia współpracy w tym zakresie, chętnie odpowiada na wszystkie pytania i rozwiewa wątpliwości.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE