Strona głównaCiekawostkiWzornictwo przemysłowe we współczesnej elektronice

Wzornictwo przemysłowe we współczesnej elektronice

Standardowy proces produkcji urządzenia elektronicznego rozpoczyna się od wykonania projektu płytki drukowanej. Dziś jednak coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, że pierwszym etapem produkcji elektroniki jest dobór obudowy. Dla współczesnych użytkowników sprzętu elektronicznego design urządzenia ma równie duże znaczenie, jak jego funkcjonalność.

Dbałość o estetykę urządzenia

Obudowa urządzenia elektronicznego decyduje m.in. o tym, czy będzie to sprzęt trwały i odporny na uszkodzenia. Jednocześnie jednak odchodzi się od produkcji ciężkiej, pancernej obudowy na rzecz lekkich konstrukcji. Obudowy o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, szczelne i wytrzymujące upadki z wysokości sprawdzają się natomiast w przypadku urządzeń do zadań specjalnych, wykorzystywanych w trudnych warunkach przemysłowych czy w terenie.

Dla współczesnych użytkowników elektroniki wygląd urządzenia ma ogromne znaczenie. Nowoczesne formy, niebanalne wzornictwo, nowe funkcjonalności – wszystko to wpływa na atrakcyjność produktu. Bardzo często zdarza się tak, że produkt o unikalnej obudowie wybierany jest chętniej niż produkt zdecydowanie bardziej funkcjonalny (lepiej wyposażony), ale posiadający nieestetyczną obudowę.

Projekt graficzny a możliwość jego realizacji

Obudowa urządzenia elektronicznego powinna być dopracowana w najmniejszych szczegółach, ponieważ wygląd urządzenia coraz częściej jest czynnikiem wpływającym na decyzję zakupową. Nic zatem dziwnego, że w trosce o zadowolenie klienta, producenci elektroniki coraz częściej podejmują współpracę z pracowniami graficznymi. Taka współpraca zwykle jest bardzo owocna, ale należy pamiętać, że jeśli grafik popuści wodze fantazji, może stworzyć projekt, którego realizacja nie będzie możliwa. Oryginalne wzornictwo jest mile widziane, ale tutaj również nie należy przesadzać, gdyż za złożonym projektem graficznym nie idzie w parze technologiczna wykonalność podmiotowego projektu, a nawet jeśli realizacja projektu jest możliwa, to wiąże się z koniecznością zwiększenia nakładów finansowych na produkcję elektroniki.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE