Strona głównaCiekawostkiWyświetlacz w urządzeniach elektronicznych

Wyświetlacz w urządzeniach elektronicznych

Zdecydowana większość urządzeń elektronicznych wyposażona jest w wyświetlacz, który umożliwia prezentowanie użytkownikowi ważnych informacji dotyczących pracy urządzenia i potwierdzanie uruchomienia określonych procesów. To za pomocą wyświetlacza użytkownik komunikuje się ze sprzętem, zwłaszcza w nowoczesnych urządzeniach, wyposażonych w wyświetlacz dotykowy. Oczywiście nie zawsze wyglądało to w ten sposób. Dawniej stosowane wyświetlacze nie miały nic wspólnego z wyświetlaczami smartfonów, które dziś znajdują się w powszechnym użytku. Pewne jest natomiast, że od początku rozwoju elektroniki zdawano sobie sprawę, że wyświetlacz w urządzeniach elektronicznych jest koniecznością i z biegiem lat produkowano coraz bardziej czytelne i praktyczne wyświetlacze.

Pierwsze wyświetlacze urządzeń elektronicznych – oscyloskop

Jednym z pierwszych urządzeń wyświetlających informacje był oscyloskop. Lampa oscyloskopowa umożliwiała oglądanie przebiegów elektrycznych. Przypominała szklaną bańkę, w której z jednej strony znajdowała się katoda, z drugiej skierowana w kierunku ekranu anoda. Tam, gdzie padała wiązka elektronów, na ekranie widać było kropkę. Aby uzyskać obraz, musiano tę wiązkę odchylić. Robiono to przy pomocy płytek, a zależnie od ich potencjału, uzyskiwano różny kąt odchylenia. Odchylenie elektrostatyczne wyróżnia się znaczną szybkością pracy, ale małym kątem, dlatego lampy oscyloskopowe mają mały ekran. Dziś urządzenia zawierające tego typu wyświetlacze wypierane są przez ekrany LED, ale w warsztacie elektronika z pewnością można je jeszcze spotkać.

Wyświetlacz w urządzeniach elektronicznych – technologia LED

Wyświetlacze LED śmiało można nazwać liczną grupą wyświetlaczy. Firmy, dla których głównym celem jest produkcja elektroniki wysokiej jakości, urządzeń trwałych i niezawodnych, chętnie wykorzystują diody LED, które działają bardzo długo, a przy tym pobierają niewiele prądu (czy to elektrycznego, czy też pochodzącego z akumulatorów albo baterii).

Wyświetlacze LED można podzielić na kilka kategorii, począwszy od małych 7-segmentowych, po telebimy ogromnych rozmiarów. W przypadku urządzeń codziennego użytku najczęściej mamy jednak do czynienia z wyświetlaczami pokazującymi cyfry i kropki (np. w zegarkach, pralkach), wyświetlaczami matrycowymi, jak i specjalnymi (strzałki, podświetlacze).

Pogranicze elektroniki i optyki – wyświetlacze LCD

Najpopularniejszym urządzeniem elektronicznym, jakie wykorzystujemy na co dzień, jest obecnie smartfon. W produkowanych dziś smartfonach spotykamy ekrany LCD, TFT i TN, ekrany IPS oraz ekrany OLED. LCD (ekran ciekłokrystaliczny) to podstawowy rodzaj wyświetlacza.

Wyświetlacze LCD mają znacznie większe możliwości reprezentowania informacji niż pojedyncze diody LED, poza tym mogą wyświetlać nie tylko cyfry, litery czy znaki, ale również grafikę i animacje. Z tego powodu wyświetlacze LCD spotykamy nie tylko w małych urządzeniach przenośnych, ale i w telewizorach. Działają dzięki specjalnym właściwościom ciekłego kryształu, którego cienka warstwa ułożona jest pomiędzy szklanymi płytkami.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE