Strona głównaSkanery 3dSkanowanie 3D kluczowym działaniem w inżynierii odwrotnej

Skanowanie 3D kluczowym działaniem w inżynierii odwrotnej

Bez skanowania 3D nie można mówić o inżynierii odwrotnej, którą zamiennie nazywa się inżynierią wsteczną. Zdejmowanie pomiaru 3D, precyzyjne odzwierciedlenie produktu możliwe jest jedynie poprzez skanowanie 3D. Cena usługi 3D może być zależna od wielkości kopiowanego produktu, jego złożoności czy też stopnia skomplikowania. Jednak nie da się ukryć, że cała inżynieria odwrotna opiera się na tym elemencie.

Skanowanie wykonywane jest przez wykwalifikowanego inżyniera, który na jego podstawie tworzy rzeczywisty model oczekiwanego komponentu. Czemu służy cała ta procedura?

Jeśli jakaś część w samochodzie czy innego rodzaju maszynie ulegnie uszkodzeniu, a się jej już nie produkuje, jedynym ratunkiem jest zastosowanie inżynierii wstecznej. Dlaczego? To dzięki niej uda się zeskanować uszkodzony element i na tej podstawie odtworzyć go w formie wirtualnej, by w kolejnym kroku opracować dokumentację techniczną, na podstawie której można wyprodukować wierny duplikat zepsutej części.

Z historycznego punktu widzenia – skanowanie 3D, cena nie gra roli

W historii można przebierać w różnego rodzaju zwrotach, brawurowych akcjach, bohaterskich czynach, ale także o przechwytywaniu nowoczesnych technologii. Cena jaką przychodzi zapłacić nie zawsze jest istotna. Wizerunek, uczciwość się nie liczą jeśli chodzi o najnowocześniejsze zdobycze technologii. Udział w takich przechwytach ma także inżynieria wsteczna. To dzięki niej radzieccy inżynierowie skopiowali amerykańskie maszyny lotnicze w postaci Boeinga B-29. Trzy tego typu samoloty musiały awaryjnie lądować na Syberii. Jak się okazało tamtejszym inżynierom udało się wiernie skopiować te maszyny i stworzyć własne wersje amerykańskich samolotów o nazwie Tu-4.

Podobna historia wydarzyła się kilkadziesiąt lat później, również w Związku Radzieckim. To tam powstał komputer osobisty Agat, który jest wiernym duplikatem Apple II, od amerykańskiego giganta technologicznego.

Zastosowanie oraz zalety inżynierii wstecznej

Inżynieria odwrotna, której kluczowym elementem jest skanowanie 3D ma niezwykle szerokie zastosowanie w bardzo wielu sektorach przemysłu i gospodarki. Korzysta z niej energetyka, lotnictwo, rozrywka, motoryzacja, medycyna, ale także sztuka czy architektura. Jej zastosowanie pozwala też na przeprowadzania analizy produktów, które na rynek wprowadziła konkurencja. Za jej pomocą można także wprowadzać zmiany np. w konstrukcjach obiektów.

Warto też wspomnieć o zaletach, jakie prezentuje inżynieria wsteczna i samo skanowanie 3D. Cena za tę usługę jest stosunkowo niewysoka. Biorąc pod uwagę precyzję wykonania, wydajność oraz szybkość jest to usługa cenowo atrakcyjna. Co więcej wspomniana oszczędność czasu przekłada się na minimalizację wydatków. To właśnie skanowanie 3D i inżynieria odwrotna umożliwiają wprowadzanie zmian w funkcjonujące już elementy w sposób natychmiastowy. Powstałe modele będą perfekcyjnie dopasowane do pozostałych elementów składających się na większą całość.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE