Strona głównaCiekawostkiProjektowanie maszyn – jakie oprogramowanie wybrać?

Projektowanie maszyn – jakie oprogramowanie wybrać?

Jedną z dziedzin, w której powszechnie wykorzystuje się dobrej jakości oprogramowanie CAD/CAM jest przemysł maszynowy. Projektowanie maszyn i ich produkcja na specjalne potrzeby wielu gałęzi przemysłu może przyjmować charakter masowy, ale niejednokrotnie zachodzi potrzeba budowy maszyn nieseryjnych, dedykowanych pod indywidulane potrzeby klienta. Dlatego też firmy z branży przemysłu maszynowego powinny korzystać z oprogramowania odpowiedniego do obu zastosowań.

Projekty ukierunkowane na specyfikę działalności

Projektowanie maszyn dla firm działających w różnych sektorach gospodarki może odbywać się z wykorzystaniem tego samego, elastycznego oprogramowania, co nie oznacza, że zawsze przebiega w ten sam sposób. Podczas tworzenia projektów maszyn należy uwzględnić specyfikę branży, jak i konkretne zastosowania gotowych urządzeń.

Właściwie w każdej branży wykorzystuje się maszyny typowe i standardowe, rzadziej urządzenia nowatorskie, z jakich konkurenci dotąd nie mieli okazji skorzystać. Ale nawet produkcja standardowych maszyn powinna odbywać się w taki sposób, by nowe urządzenie miało do zaoferowania coś więcej, niż jego poprzednik. Czasem wystarcza niewielka modyfikacja gotowych technologii, by maszyna zyskała nowe funkcjonalności. Projektowanie maszyn zawsze powinno być punktem wyjścia do pozyskania maszyn lepszej jakości.

Projektowanie maszyn a proces produkcyjny

Projektowanie maszyn to dopiero początek drogi do powstania wysokiej jakości urządzeń. Projekt powinien być dopracowany i dokładnie omówiony z firmą, która zleciła jego przygotowanie. Jeśli prace nad projektem zostaną zakończone, można przystąpić do realizacji procesu produkcyjnego.

Oprogramowanie CAM dla przemysłu maszynowego

Cechą charakterystyczną przemysłu maszynowego jest to, że zakres typowych dla niego produktów jest bardzo szeroki. Mimo że gotowe maszyny mają różne zastosowania i odmienny wygląd, to wiele z nich powstaje z wykorzystaniem uniwersalnych części metalowych. Oczywiście oprócz tego zachodzi potrzeba wytwarzania innowacyjnych produktów. Do tego celu wykorzystuje się oprogramowanie CAM, które wspiera pracę maszyn sterowanych numerycznie.

Optymalizacja procesu produkcji

Jakie oprogramowanie sprawdzi się najlepiej w branży przemysłu maszynowego? Na pewno warto zwrócić uwagę na program CAM hyperMILL, uznawany za jedno z najbardziej wszechstronnych i elastycznych rozwiązań na polskim rynku. Dobrej jakości oprogramowanie pozwala na optymalizację procesu produkcyjnego. Produkcja maszyn dla górnictwa i hutnictwa, przemysłu włókienniczego, branży budowlanej czy drukarskiej odbywa się sprawnie, bezpiecznie i stosunkowo niskim kosztem. Elastyczne oprogramowanie umożliwia wytwarzanie pojedynczych części, ale i całych grup komponentów, nawet tych, które wyróżniają się innowatorskim kształtem.

Poprzedni artykułPrzykłady zastosowań skanerów 3D
Następny artykułPrototypownie PCB
POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE