Strona głównaCiekawostkiZarządzanie czasem pracy

Zarządzanie czasem pracy

Jak zarządzać efektywnie czasem pracy

Zarządzanie czasem pracy jest w dzisiejszych czasach bardzo ważną kwestią, szczególnie jeśli chodzi o czas pracy pracowników produkcyjnych, czy też biurowych, więcej możesz dowiedzieć się tutaj. Do zarządzania czasem pracy możemy posłużyć się wieloma narzędziami, które są w zasadzie dostępne za darmo, zamieszczone na profesjonalnych stronach internetowych. Możemy także zakupić taki program, który będzie już posiadał specjalną licencję.

Czasami nawet my byśmy może chcieli aby czas, doba nam się wydłużył, z nadmiaru obowiązków rodzinnych, czy też zawodowych. Niestety, aby odpowiednio zarządzać naszym czasem, musimy także zredukować korzystanie ze zbędnych tzw. pożeraczy czasu, są nimi internet, Facebook, telewizja oraz wiele innych narzędzi do tego służących.

Co warto wiedzieć o czasie pracy

czas pracyCzasem pracy nazywamy ilość godzin, jaką pracownik przepracowuje w ciągu dnia. Mogą występować różne systemy pracy. Jednym z przykładów rodzajów czasu pracy jest zadaniowy czas pracy. Ustalamy wtedy z pracodawcą zadania jakie wykonujemy, w jakim czasie i zostajemy potem z tego rozliczeni. Kolejnym przykładem czasu pracy jest skrócony czas pracy, pracujemy wtedy mniej niż pięć dni w tygodniu ale za to więcej niż standardowo, czyli osiem godzin. W weekendowym czasie pracy, wykonujemy pracę tylko w piątki, soboty i niedziele oraz w święta.

Kiedy czas na odpoczynek

Musimy także pamiętać, że mamy też prawo i obowiązek do przerwy podczas naszej pracy. Jeżeli pracownik pracuje min. sześć godzin, to przysługuje mu wtedy przerwa piętnaście minut. W niedzielę za to powinien nam przypadać tygodniowy dzień wolny. Podczas pracy zmianowej zatrudniający powinien respektować prawo pracy do odpoczynku dobowego i tygodniowego pracowników.

Pamiętajmy zatem, jeśli zatrudniamy się u pracodawcy o naszych prawach pracowniczych oraz o praca związanych z czasem pracy. Wiedzmy to, że nasz czas pracy jest cenny i nasi pracodawcy powinni go przestrzegać.

Poprzedni artykułGeomagic X
Następny artykułCzy szkolenia pracownicze są potrzebne
POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE