Profesjonalne skanery 3D wykorzystywane są w przedsiębiorstwach produkcyjnych różnych branż, ale szczególnie dużą rolę odgrywają w przemyśle motoryzacyjnym. Nowoczesne rozwiązania wspierają proces optymalizacji procesów technologicznych, a co za tym idzie – pozwalają na szybsze i znacznie bardziej ekonomiczne wytwarzanie produktów w imponującej jakości. W branży motoryzacyjnej wysoka jakość ma ogromne znacznie, ponieważ produkty wątpliwej jakości nie byłyby w stanie zagwarantować uczestnikom ruchu drogowego należytego poziomu bezpieczeństwa. Skanowanie 3D w motoryzacji oczywiście nie sprowadza się wyłącznie do produkcji części odpowiedzialnych za pracę pojazdu, ale również takich, które decydują o jego wygodzie i komforcie użytkowania.
Skanowanie obiektów o różnorodnych kształtach
Produkty motoryzacyjne składają się z szeregu elementów o różnorodnych kształtach, części bardzo małych i bardzo dużych, prostych i niezwykle skomplikowanych. Tradycyjne metody pomiarowe zdecydowanie nie sprostają wymogom, jakie producenci samochodów stawiają dostawcom części motoryzacyjnych. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego konieczne jest stosowanie rozwiązań, które pozwolą na precyzyjne wymiarowanie obiektów – najlepiej sprawdzi się skanowanie 3D. W branży motoryzacyjnej nie ma miejsca na pomyłki, ponieważ koncerny samochodowe nie wahają się zerwać kontraktu z dostawcą, który nie wywiązuje się z warunków umowy i dostarcza części, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kształtowany przez lata wizerunek marki. W tym miejscu warto nadmienić, że wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż koncerny samochodowe produkują zaledwie 1/5 części wykorzystywanych do produkcji samochodów i zwykle są to charakterystyczne elementy konstrukcyjne.
Skanowanie 3D w przemyśle motoryzacyjnym
Skanowanie 3D w motoryzacji to bardzo obszerny temat – skanery 3D znajdują zastosowanie na każdym etapie procesu produkcyjnego, począwszy od planowania, poprzez produkcję części motoryzacyjnych, skończywszy na kontroli jakości złożonego pojazdu. Optyczna technika pomiarowa niezastąpiona jest zwłaszcza podczas opracowywania designu nowego pojazdu, tłoczenia blach, jak i podczas prac prowadzonych w odlewniach i wtryskarniach. Każda część pojazdu może zostać zeskanowana, nie istotne, czy będzie to mała śruba, siedzenie, czy część karoserii. Każdą można porównać z modelem wzorcowym i ocenić czy oraz w jakim stopniu spełnia pierwotne założenia. Przeprowadzenie tak wnikliwej kontroli jakości byłoby niemożliwe z użyciem metod konwencjonalnych.
Testowanie jakości części motoryzacyjnych
Jednym z najczęstszych zastosowań technologii 3D w branży motoryzacyjnej jest testowanie jakości części. Skanery 3D pozwalają na pozyskiwanie wirtualnych modeli i sprawdzanie, czy nie zachodzą w nich kolizje. Tym samym możliwe jest wczesne wyłapywanie ewentualnych błędów projektowych i zapobieganie błędom montażowym. Jeśli błędy zostałyby odkryte na jednym z późniejszych etapów produkcji, czas i pieniądze włożone w dotychczasową pracę nad produktem, okazałyby się niepotrzebnym wysiłkiem. Wszystko to spowodowałoby znaczy wzrost kosztów przedsięwzięcia i spowolniło tempo jego realizacji.