Strona głównaCiekawostkiOprogramowanie CAM – zarządzanie wytwarzaniem produktów

Oprogramowanie CAM – zarządzanie wytwarzaniem produktów

Realizacja projektu, który został opracowany w celu wytworzenia dobrej jakości produktu, powinna odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, ale i w taki sposób, by produkt mógł w możliwe krótkim czasie trafić na rynek. Ogromny wpływ na tempo, koszt i jakość produkcji ma oprogramowanie CAM, które integruje fazę projektowania i wytwarzania. Oczywiście zarządzenie wytwarzaniem produktów nie obejmuje jedynie wskazania, w jaki sposób system CAM ma być wykorzystywany w przedsiębiorstwie.

Wytwarzanie produktów spełniających kryteria jakościowe

Zgrany zespół pracowników, dobrej jakości maszyny CNC i elastyczne oprogramowanie CAM to czynniki, które są w stanie zagwarantować bezpieczne i wydajne funkcjonowanie firmy oraz realizację nawet najbardziej złożonych projektów. Za podział obowiązków w przedsiębiorstwie produkcyjnym odpowiada kierownik projektu, który deleguje zadania do wykonania. Wykonaniem zadań mogą zajmować się zespoły zadaniowe bądź pojedynczy pracownicy. Niezależnie od tego, czy za dany etap produkcji odpowiada zespół, czy też jedna osoba, zawsze należy dążyć do wytworzenia produktów spełniających kryteria jakościowe. Kontrole jakości muszą być zatem przeprowadzane często i wnikliwie, nie tylko na etapie końcowym, ale podczas realizacji całego procesu produkcji.

Oprogramowanie CAM – sterowanie maszyną CNC

Park maszynowy w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym składa się z szeregu funkcjonalnych maszyn i urządzeń, bez których wytwarzanie produktów w imponującej jakości nie byłoby możliwe, a z pewnością nie mogłoby się odbyć w tak krótkim czasie. Do sterowania maszynami CNC służy specjalistyczne oprogramowanie CAM. Użycie zaawansowanego systemu przynosi wiele korzyści, m.in. pozwala na skrócenie czasu programowania, wyeliminowanie ryzyka wystąpienia kolizji, obniżenie kosztów produkcji i zwiększenie wydajności urządzeń i ludzi, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesów produkcyjnych.

Planowanie dostarczenia produktu

Oprogramowanie CAM sprawdza się zarówno w produkcji masowej, jak i jednostkowej, choć w przypadku pierwszej opcji koszt wyprodukowania pojedynczego produktu jest znacznie niższy, aniżeli w przy produkcji jednostkowej. Przy produkcji masowej firma jest w stanie określić z bardzo dużą dokładnością, na kiedy może dostarczyć gotowy produkt.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE