Głowice skanujące do maszyn CNC
Profesjonalne skanery 3D to urządzenia, które coraz częściej spotykamy nie tylko w ogromnych firmach przemysłowych, ale także w mniejszych przedsiębiorstwach, którym zależy na precyzyjnym dokonywaniu pomiarów i stałej kontroli produkcji. Oprócz skanerów 3D, które w większości przypadków mają dość duże rozmiary, wyróżniamy także szereg mniejszych urządzeń, które współpracują z maszynami CNC. Głowice skanujące, bo tak nazywają się te urządzenia, są przeznaczone do bezdotykowego precyzyjnego skanowania modeli na maszynach CNC.
Maszyny CNC – co to takiego?
Maszyny sterowanie numerycznie działają w taki sposób, w jaki zaprogramuje je człowiek. Większość z nich służy do precyzyjnego cięcia i obrabiania różnego rodzaju powierzchni, często powierzchni metalowych, ale także drewnianych czy wykonanych z tworzyw sztucznych. Maszyny CNC skanują powierzchnię modelu przy pomocy głowic skanujących 3D, a następnie zapisują plik z danymi. Dane mogą być wykorzystane do tworzenia kolejnych, identycznych obiektów, ale w przypadku nowoczesnych maszyn CNC możliwa jest także ich edycja.
Oczywiście im lepszej jakości głowice skanujące, tym sprawniejsza praca całego urządzenia. Pomiary są dokładne i można je wykorzystać we właściwy sposób.
Głowice skanujące do wszelkiego rodzaju urządzeń CNC
Wielu producentów oferuje głowice skanujące, które mogą pracować z każdą maszyną sterowaną numerycznie. Nie jest istotne czy mowa o frezarce, tokarce, elektrodrążarce, obrabiarce, czy jeszcze innym urządzeniu. Dobra głowica skanująca będzie współpracować z każdym mikrokomputerem. Urządzenia sterowane komputerowo, wyposażone w odpowiednią głowicę oraz odpowiedni program CAD/CAM z pewnością pozwolą na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.
Warto wybrać głowicę, która nie wymaga kłopotliwej instalacji ani złożonej konfiguracji, bowiem nie każdy operator maszyny CNC poradzi sobie z tak skomplikowanym procesem.
Oprogramowanie do głowic skanujących 3D
Głowice skanujące można kupić w okazyjnych cenach, jednak nie zawsze będą to kompletne urządzenia. Lepiej zdecydować się na ciut droższy produkt, do którego zostanie dołączone oprogramowanie umożliwiające m.in. edycję geometrii modelu 3D, generowanie g-code czy eksport do formatów stl, dxf oraz bmp.
Pracę głowicy (skanowanie) należy zainicjować na sterowniku maszyny CNC. Następnie głowica skanująca bada powierzchnię modelu przy użyciu wiązki laserowej. Wspomniane już odpowiednie oprogramowanie umożliwia wyznaczenie trajektorii oraz edycję chmury punktów.