Profesjonalne skanery 3D to urządzenia umożliwiające szybkie i precyzyjne wymiarowanie rozmaitych obiektów. Na podstawie pozyskanych skanów tworzy się trójwymiarowy model, który następnie może być wykorzystywany do kontrolowania jakości powstających na jego podstawie produktów, do tworzenia protez ściśle dopasowanych do potrzeb pacjentów, czy też do inżynierii odwrotnej. Inżynieria wsteczna korzysta ze skanów obiektów istniejących w rzeczywistości, dzięki czemu możliwe jest poznanie ich budowy czy sposobu działania, a następnie odtworzenie dokumentacji technicznej oraz wyprodukowanie zamiennika.
Produkcja ulepszonych zamienników
Jeśli jakiś produkt dobrze spełniał swoją funkcję w przeszłości, np. zapewniał sprawną pracę pojazdu mechanicznego, ale jakiś czas temu zaniechano produkcji i wycofano go ze sprzedaży, na pomoc przychodzi inżynieria wsteczna. Dzięki niej możliwe jest wyprodukowanie części zamiennych do zabytkowych pojazdów i starych maszyn. Będą to zamienniki o idealnym kształcie, ale często ulepszone, np. poprzez zastosowanie lepszej jakości materiałów.
Odpowiedniki produktów wytwarzanych przez konkurencję
Ulepszone zamienniki to nie zupełnie to samo, co odpowiedniki produktów wytwarzanych przez firmę konkurencyjną, ale jedno i drugie jest przedmiotem zainteresowania inżynierii wstecznej. Jeśli jakiejś firmie konkurencyjnej udało się podbić serca klientów, inne firmy chcą wiedzieć, w jaki sposób taki rezultat został osiągnięty. Pozyskanie takiej informacji będzie możliwe po dokładnym zbadaniu konkurencyjnego produktu. Oczywiście to, czy tworzenie odpowiednika będzie działalnością legalną, wymaga osobnego omówienia.
Odtwarzanie dokumentacji technicznej
Inżynieria odwrotna bardzo często wykorzystywana jest w celu odtworzenia utraconej dokumentacji technicznej. Niekiedy okazuje się, że taka dokumentacja nigdy nie istniała i trzeba opracować ją od podstaw. W takiej sytuacji pomocne będą nie tylko skany, ale też wszelkiego rodzaju szkice i notatki poczynione w trakcie obserwacji obiektu.
Inżynieria wsteczna w muzealnictwie
Na podstawie skanów obiektów istniejących w rzeczywistości, w tym wypadku eksponatów muzealnych, możliwe jest wytwarzanie rzeczywistych kopii tychże obiektów i umieszczenie ich w instytucjach kultury na całym świecie. Dzięki temu więcej osób będzie w stanie poznać i dokładnie obejrzeć daną rzeźbę, nawet jeśli jest to tylko kopia. Nie wszyscy są w stanie dotrzeć do oryginałów, dlatego kopiowanie eksponatów muzealnych stało się powszechną praktyką.