Inżynieria wsteczna

Na czym polega inżynieria wsteczna?

Inżynieria wsteczna, zwana też odwrotną, to proces polegający m.in. na wytwarzaniu przedmiotów bądź ich fragmentów nie na podstawie istniejącej dokumentacji technicznej, a na podstawie obiektów istniejących w rzeczywistości. Zaczynamy zatem od końca: mamy produkt, niekiedy kompletny, innym razem uszkodzony, dokonujemy jego pomiaru, badamy strukturę, następnie wykonujemy dokumentację.

Pomiary obiektu istniejącego w rzeczywistości

inżynieria odwrotnaInżynieria wsteczna to dziedzina, która nieustannie korzysta z nowoczesnych technologii. Szczególnie przydatną okazuje się być technologia 3D. To dzięki profesjonalnym skanerom 3D możliwe jest wykonanie dokładnych pomiarów rzeczywistych obiektów. Mogą to być obiekty o skomplikowanym kształcie, bardzo małe bądź bardzo duże, a nawet przezroczyste. Dla nowoczesnych urządzeń do skanowania 3D nie ma rzeczy niemożliwych – poradzą sobie z każdym obiektem i w każdych warunkach atmosferycznych.

Dzięki pozyskanym w ten sposób skanom możliwe jest utworzenie parametrycznych modeli CAD i dokumentacji technicznej skanowanego obiektu. Co ciekawe, działań tych podejmują się wielokrotnie te same firmy, które zajmują się produkcją skanerów 3D oraz świadczą usługi skanowania we własnym laboratorium, jak i w siedzibie firmy klienta. Inżynieria wsteczna jest kolejną z świadczonych przez nie usług (zobacz tutaj).

Jak działa i jak został wykonany konkretny produkt?

Dzięki inżynierii wstecznej jesteśmy w stanie zbadać jak działają oraz w jaki sposób zostały wykonane konkretne produkty. Po co nam ta wiedza? Okazuje się, że może być przydatna dla pracowników instytucji kultury. Muzea i archiwa gromadzą przedmioty i dokumenty dostarczające wiedzy na temat przeszłości. Muzea chcą zaprezentować użytkowane dawniej urządzenie i opisać, jak zostało wykonane i z czego składa. Czasem też nie mogą umieścić na wystawie oryginalnego produktu, a dzięki inżynierii wstecznej tworzą jego doskonałą kopię.

Inżynieria wsteczna pozwala również na tworzenie zamienników dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Zamienniki te będą spełniać identyczne funkcje, ale możliwe jest również ich ulepszenie. Poza tym jeśli wiemy już, jak został wykonany konkretny produkt, jesteśmy w stanie lepiej dopasować do niego inne elementy.

Inżynieria wsteczna a prawa autorskie

Wokół inżynierii wstecznej narosło nieco kontrowersji, ponieważ nie wszyscy wykorzystują ją w dobrej wierze. Załóżmy, że pewna firma opracowała innowacyjny produkt, który spełnia wszystkie oczekiwania użytkowników. Firma konkurencyjna nie wpadła na tak doskonały pomysł, ale postanawia go skopiować. Dzięki inżynierii odwrotnej może sprawdzić, jak powstawał ten właśnie produkt, a następnie odtworzyć jego funkcjonalność. Tym samym wprowadza na rynek własny produkt, w nieco zmienionej bądź ulepszonej formie. Taka działanie pozwala na pominięcie praw autorskich, ale czy jest do końca moralne? Niestety takie praktyki zdarzają się często, a poszkodowane firmy nie zawsze są w stanie udowodnić swoje racje.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE