Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Replika ludzkiego serca – medycyna przyszłości

Replika ludzkiego serca – technologia 3d

Technologia wydruku 3d to naprawdę rewolucyjna branża, która sprawiła, że nastąpił gwałtowny rozwój wielu dziedzin życia. Wykorzystanie obiektów wydrukowanych w technologii 3d znajduje wiele naprawdę różnorodnych zastosowań. Wystarczy chociażby pomyśleć o takich rzeczach jak: wydruki części zastępczych, umożliwiające rozwój tak zwanej inżynierii wstecznej, wydruki obiektów z różnego rodzaju materiałów umożliwiające poznanie jak dana substancja się zachowuje, wydruki protez, które znajdują szerokie zastosowanie w medycynie czy wydruki pokazowe używane w szkołach czy innych tego typu instytucjach, które pokazują jak działa technologia 3d w ogóle. Ciekawym przykładem są z pewnością wydruki 3d używane w medycynie. Tutaj poza protezami możemy także znaleźć ciekawe elementy takie jak tak zwany bioprint (na przykład tkanki naczyń krwionośnych) czy repliki niektórych narządów. Szczególnie interesującym przykładem jest z pewnością replika ludzkiego serca.

Repliki ludzkiego serca, które są wykonane za pomocą drukarek 3d mogą na przykład uratować życie noworodkom. Repliki są tak szczegółowo wykonane i pokazują tak wiele detali budowy serca noworodka, że mogą posłużyć naukowcom i lekarzom w dokonywaniu różnego rodzaju operacji czy zabiegów. Dzięki wnikliwej analizie takiego serca naukowcy mogą łatwiej podjąć decyzję jakiego rodzaju zabiegi mogą uratować noworodkom życie, jakie elementy tkanki wyciąć itp. Co prawda do tej pory została wykorzystana naprawdę niewielka ilość tego typu replik, nie oznacza to jednak, że badania zostaną wstrzymane lub w jakiś sposób ograniczone.

Replika ludzkiego serca – praktyczne zastosowanie

Replika ludzkiego serca przede wszystkim znajduje zastosowanie w przypadku ratowania życia noworodków. Technologia 3d jednak rozwija się tak szybko, że w zasadzie z dnia na dzień możemy mieć do czynienia z nowym odkryciem, które w znaczący sposób może zmienić całą branżę i sposób podejścia naukowców do tego tematu. Warto zatem dokładnie badać nowości z rynku technologii wydruku 3d i śledzić najnowsze osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.