Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Prototypy samochodów – co jest ważne

Prototypy samochodów

Na naszych drogach często możemy zobaczyć różnego rodzaju prototypy samochodów. Co ciekawe, są one często tak maskowane żeby nie było możliwości faktycznie zobaczyć jak wygląda dany model. Chodzi tutaj  o różnego rodzaju względy, o marketing, reklamę i promocję, jednym słowem o pieniądze. Podczas gdy wiele osób wie, że taki maskowany samochód to prawdopodobnie prototyp niewiele osób tak naprawdę wie czym dokładnie jest prototyp. Czym zatem są prototypy samochodów i czy faktycznie odgrywają tak dużą rolę?

Prototypowy samochódPrototyp to pierwsza wersja danego urządzenia, maszyny lub produktu, której głównym celem jest zademonstrowanie tego urządzenia i pokazanie jego funkcji. Dodatkowo prototyp służy przede wszystkim projektantom i inżynierom, którzy projektując prototyp mają szanse na zbudowanie różnego rodzaju funkcjonalności i faktyczne przetestowanie ich różnorodnych pomysłów. to właśnie w różnego rodzaju prototypach inżynierowi pierwszy raz pokazują swoje i wdrażają swoje pomysły, a zatem pokazują co i jak działa.

Prototypy samochodów to zatem nic innego jak modele danej marki, które są pierwszymi tego typu maszynami. Co ciekawe, prototypy samochodów są zazwyczaj wyposażone we wszystkie możliwe funkcjonalności. Warto zatem mieć na uwadze fakt, że w prototypach samochodów spotkamy wszystkie niezbędne funkcje a także te wszystkie dodatkowe, które są wdrażane i które mają być testowane przez inżynierów, a także użytkowników. Jak jednak takie prototypy samochodów są produkowane i co odgrywa  w nich największą rolę?

Prototypy samochodów – skanowanie

Prototypy samochodów są produkowane w zasadzie w ten sam sposób jak późniejsze regularne modele dostępne w sprzedaży. Co ciekawe, są w ich produkcji jednak wykorzystywane bardzo różnorodne technologie, a często te najnowsze i jeszcze nie do końca sprawdzone. Co ciekawe, skanowanie i modelowanie w technologii 3d odgrywa bardzo dużą rolę w produkcji prototypów samochodów a także w testowaniu ich funkcji.

Skanowanie jest tutaj przede wszystkim używane w skanowaniu gotowych modeli i w tworzeniu późniejszych wersji samochodów, w procesach inżynierii wstecznej dotyczącej budowy samochodu, a  także w przeprowadzaniu różnego rodzaju testów i symulacji. Bez testów i symulacji nie ma w zasadzie mowy o stworzeniu działające pojazdu. Tego typu testy umożliwiają różnego rodzaju analizy, a także kontroli podstawowych systemów danego samochodu. Mowa tutaj przede wszystkim o analizie na przykład geometrii samochodu czy stanu silnika. Skanowanie ma zatem naprawdę szerokie zastosowanie w motoryzacji. Ciekawe zestawienie starych polskich prototypów możesz znaleźć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.