Strona głównaTechnologia 3DPrzykłady zastosowań skanerów 3D

Przykłady zastosowań skanerów 3D

Jeszcze kilkanaście lat temu technologia 3D traktowana była jako novum, coś trochę tajemniczego, ale dającego wiele możliwości rozwoju. Dziś urządzenia wykorzystujące technologię 3D stały się obowiązkowym elementem wyposażenia zakładów produkcyjnych. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza maszyny sterowane numerycznie, skanery 3D i drukarki 3D. Warto omówić podstawowe przykłady zastosowań skanerów 3D.

Skanery 3D – bezdotykowe narzędzia pomiarowe

Skaner 3D można nazwać innowacyjnym narzędziem pomiarowym. Umożliwia wymiarowanie najróżniejszych obiektów, robi to w krótkim czasie i niezwykle precyzyjnie. Korzystając z tradycyjnych metod pomiarowych, nie jesteśmy w stanie szybko zmierzyć obiektu każdego rodzaju, szczególnie gdy posiada pokaźne wymiary i skomplikowaną budowę. Czasem jest to zupełnie niemożliwe – czasochłonne pomiary i tak nie pokażą precyzyjnych wyników. Warto również dodać, że tradycyjne metody pomiarowe wymagają, by używane narzędzia dotykały powierzchni obiektu, co w przypadku delikatnych powierzchni jest zabiegiem ryzykownym. Dlatego w rozmaitych zakładach przemysłowych wykorzystuje się skanery 3D, które dokonują pomiarów na odległość. Bezdotykowe skanery 3D znajdują zastosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków – poniżej przykłady zastosowań skanerów 3D w różnych gałęziach przemysłu.

Przykłady zastosowań skanerów 3D

Skanery 3D w motoryzacji

Motoryzacja jest jedną z dziedzin, które powszechnie wykorzystują skanery 3D w procesie produkcji, zarówno w celu szybkiego prototypowania, jak i podczas kontroli jakości. Skanery 3D można uznać za integralną część procesów projektowania i produkcji samochodów i różnorakich podzespołów. Nowoczesne urządzenia pomiarowe wykorzystywane są zarówno w przypadku produkcji części mechanicznych, jak i podczas prac nad aspektem wizualnym nowych pojazdów. Skanery 3D pozwalają na szybki i dokładny pomiar części pochodzących z pojazdów zabytkowych, jak i komponentów produkowanych z myślą o wypuszczeniu na rynek najnowszych modeli samochodów.

Skanery 3D – produkcja opakowań z tworzyw sztucznych

Omawiając przykłady zastosowań skanerów 3D, koniecznie należy wspomnieć o wytwarzaniu przedmiotów z tworzyw sztucznych, w tym różnego rodzaju form i matryc oraz opakowań na rożnego rodzaju środki chemiczne, leki i kosmetyki. Każdy producent chemii domowej i kosmetyków chce, by jego produkty wyróżniały się na półkach i przyciągały wzrok klientów, a co za tym idzie – co chwilę pojawiają się nowe wzory butelek z polipropylenu i polietylenu. Gotowy wzorzec może być zeskanowany, następnie wykonuje się model CAD, a na jego podstawie produkcyjne formy wytryskowe.

Skanery 3D w sztuce

Archeologia i muzealnictwo to kolejne dziedziny, w których popularność skanerów 3D cały czas rośnie. Skanery pomocne są w procesie digitalizacji zbiorów muzealnych, ale przydają się także wtedy, gdy chcemy stworzyć wierną kopię rzeźby czy przedmiotu pochodzącego ze starożytności. Takie kopie mogą trafić do instytucji kultury zlokalizowanych w różnych zakątkach świata.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE