Strona głównaCiekawostkiOprogramowanie CAM – o programowaniu maszyn sterowanych numerycznie

Oprogramowanie CAM – o programowaniu maszyn sterowanych numerycznie

Maszyny CNC są dziś standardowym wyposażeniem nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Zapotrzebowanie jest ogromne, nic zatem dziwnego, że oprócz samych maszyn co chwilę pojawiają się nowe narzędzia do programowania obrabiarek. Mowa oczywiście o programach CNC. Dobre oprogramowanie może znacząco ułatwić i przyspieszyć obróbkę, a tym samym pozytywnie wpłynąć na czas i koszt realizacji procesów produkcyjnych.

Program sterujący maszyną CNC

Sterowanie pracą maszyny powinno być maksymalnie uproszczone. Z tego powodu warto stawiać na programy CAM, które mają intuicyjny interfejs, a ponadto charakteryzuje je wysoki poziom automatyzacji. Program CNC musi umożliwiać podejmowanie różnorodnych i intensywnych działań, które w dalszej kolejności przełożą się na zoptymalizowaną i ekonomiczną produkcję. Dzięki dobrym programom CAM oraz nowoczesnym maszynom CNC, jesteśmy w stanie uzyskać wysoką jakość wytwarzanych produktów (idealnie gładkie powierzchnie, wyraźne kontury, symetryczne żłobienia i wiele innych), a proces powstawania nawet najbardziej skomplikowanych kształtów jest bezpieczny.

Komputerowe wspomaganie wytwarzania

Wytwarzanie skomplikowanych elementów czy też całych grup komponentów nie jest dziś możliwe bez udziału maszyny CNC oraz oprogramowania sterującego jej pracą. Program CNC nie tylko przyspiesza i ułatwia pracę, ale także, dzięki możliwości symulacji obróbki, eliminuje ryzyko związane z kolizjami. Zwiększenie wydajności pracy staje się zauważalne bardzo szybko, tym bardziej, że korzystanie z programu jest stosunkowo proste. Właściwie już po krótkim szkoleniu z obsługi oprogramowania CAM każdy jest w stanie programować i wykonywać obróbkę.

Program CNC – zaawansowane techniki obróbki w przystępnej cenie

Koszt zakupu dobrego programu CAM początkowo może wydawać się wysoki, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę jego elastyczność i funkcjonalność oraz korzyści, jakie w krótkim czasie przyniesie firmie, śmiało możemy mówić o dobrym stosunku ceny do jakości. Program CAM zapewnia swobodę programowania, oferuje dużo zaawansowanych technik  obróbki i pozwala na pełne wykorzystanie możliwości narzędzi kształtnych.

Program CAM do maszyn CNC różnego typu

Wysokiej jakości oprogramowanie CAM umożliwia generowanie poleceń dla każdej maszyny CNC, dlatego może być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Sprawdza się w metalurgii i energetyce podczas projektowania i wytwarzania elementów metalowych, a także urządzeń i maszyn energetycznych, a wszystko to w imponującej jakości.

Programy CAM wykorzystywane są również w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym czy lotniczym. Pozwalają na wytwarzanie pojedynczych elementów maszyn, grup komponentów, silników, ale także narzędzi do ich obsługi. Program CAM sprawia, że każda obróbka, niezależnie od stopnia jej skomplikowania, jest szybka i niezwykle precyzyjna.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE