Strona głównaInżynieria WstecznaOdtwarzanie dokumentacji CAD

Odtwarzanie dokumentacji CAD

Odtwarzanie dokumentacji CAD w ofercie firm świadczących usługi skanowania 3D

Skanery 3D wykorzystywane są w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Wszystko wskazuje na to, że wykorzystywane będą jeszcze częściej, bowiem firm świadczących usługi skanowania 3D jest coraz więcej, a i zapotrzebowanie na nie ciągle rośnie. Nie ma w tym nic dziwnego – skanery 3D znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę wielu przedsiębiorstw. Ceny urządzeń oraz usług skanowania 3D również są coraz bardziej przystępne. Skanery wykorzystywane są do różnych celów, jednym z nich jest odtwarzanie dokumentacji CAD.

Dokumentacja CAD zamiast zwykłych rysunków technicznych?

tworzenie dokumentacji CADUmiejętność projektowania i czytania rysunków technicznych od lat była tym, co determinowało pracę wielu przedsiębiorstw. Bez tych umiejętności nie mogłaby powstać żadna konstrukcja. Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała ulec zmianie, jednak warto zauważyć, że dokumentacja papierowa często przestaje być wystarczalna. Poza tym dość często ulega całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu lub po prostu się dezaktualizuje. Z szczątkowej dokumentacji papierowej, notatek oraz skanów 3D możliwe jest odtwarzanie dokumentacji CAD.

Przedsiębiorstwa, które decydują się na zakup własnych skanerów, mogą podjąć próbę odtworzenia dokumentacji CAD własnymi siłami. Często się to udaje. Jednak w przypadku, gdy skanery nie są wykorzystywane w zakładzie na co dzień, gdyż ich zakup nie był jeszcze opłacalny, odtwarzanie dokumentacji CAD należy zlecić firmie zewnętrznej, która podejdzie do zagadnienia niezwykle profesjonalnie. Jedną z takich firm jest producent wysokiej jakości skanerów – eviXscan 3D do odwiedzenia pod tym linkiem.

Odtwarzanie dokumentacji CAD 2 i CAD 3

Najczęściej odtwarza się dokumentacją do obiektów istniejących w rzeczywistości, nie zaś takich, które przestały być użytkowane. Oczywiście sprawdzenie jak działała dana rzecz w przeszłości bywa pomocne, chociażby do tego, by możliwe było uniknięcie niektórych błędów konstrukcyjnych w przyszłości. Zadania dokumentacji CAD zwykle są jednak inne. Najczęściej konieczne jest odtworzenie zdezaktualizowanych lub zniszczonych dokumentów. Aktualizacja możliwa jest dzięki wykorzystaniu skanów obiektu. Skany 3D są niezwykle precyzyjne, poza tym wykluczają konieczność dokonywania czasochłonnych, ręcznych pomiarów.

Oczywiście pomocne bywają także zdjęcia, szkice, zapiski – wszystko to przyspiesza odtwarzanie dokumentacji CAD. Im więcej informacji o obiekcie, tym łatwiej będzie zobrazować jego budowę, sposób działania itd. W przypadku obiektów trudnych do zmierzenia klasycznymi metodami, skanery 3D są jednak niezastąpione. Dzięki nimi możliwe jest niekiedy nie tylko odtworzenie szczątkowej dokumentacji, ale także stworzenie jej od podstaw. Chodzi zarówno o dokumentację płaską 2D, jak i dokumentację przestrzenną 3D CAD, która może być szeroko wykorzystywana do celów szkoleniowych, produkcyjnych czy montażowych.

Poprzedni artykułKontrola odkształceń
Następny artykułPrzemysł lotniczy
POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE