Nowoczesne technologie w archeologii
Zdaniem niektórych praca archeologa jest zajęciem niezwykle żmudnym i nieopłacalnym, dla innych zaś stanowi działalność niezwykle pasjonującą. Ci ostatni robią wszystko, by odkryć archeologicznych było jak najwięcej, a sama praca przestała być kojarzona wyłącznie z przerzucaniem ziemi przy pomocy łopaty. Dlatego też w archeologii stawia się obecnie na nowoczesne technologie.
Odtworzenie układu sprzed wykopalisk
Wykopalisk nie da się w żaden sposób zastąpić, ale nie ukrywajmy, że podczas nawet ostrożnego wbijania łopaty w ziemię wiele przedmiotów ulega zniszczeniu. Poza tym odtworzenie ich pierwotnego układu staje się w wielu przypadkach niemożliwe. Tymczasem wykorzystując nowoczesne skanery możemy sprawdzić, w jaki sposób rozłożone i połączone są ze sobą poszczególne elementy bez naruszania ich struktury. Takie obserwacje są niezwykle cenne, a tylko nieznacznie opóźniają prowadzenie prac wykopaliskowych.
Archeologia a nowoczesny sprzęt
Nowoczesny sprzęt pozwala nie tylko na odtworzenie układu znalezisk, ale i ograniczenie kosztów wykopalisk. Bez prowadzenia działań z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu można sprawdzić, czy coś znajduje się pod ziemią oraz mniej więcej określić głębokość położenia, a także wymiary danego przedmiotu.
Archeolodzy w swej codziennej pracy wykorzystują m.in. drony i skanery laserowe, co pozwala na uzyskanie podglądu z powietrza, ale i niejako spod ziemi. Poza tym nowoczesny sprzęt od razu rejestruje odczytane dane, archeolog nie musi niczego notować ręcznie. Tym samym prowadzenie prac jest nie tylko łatwiejsze, ale i odbywa się szybciej.
Wykorzystanie cyfrowych technologii
Pozyskanie cyfrowych danych jest szybkie i wygodne, ale ich nadmiar może niestety doprowadzić do powstania chaosu. Konieczne jest zatem stosowanie rozwiązań, które pozwolą okiełznać lawinę danych. Jednym z nich jest zastosowanie bazy danych, która łączy zarówno mapy, fotografie, jak i opisy. Korzystanie z bazy gromadzącej cyfrowe informacje, przeglądanie jej jest bardzo proste i odbywa się na kilka sposobów.
Dane mogą być wykorzystane nie tylko w celach wytypowania kolejnych miejsc, w których warto prowadzić wykopaliska, ale również na potrzeby popularyzacji archeologii. Materialne dziedzictwo przeszłości warto pokazywać nie tylko w muzeach.
Badania geofizyczne jako technika rozpoznawcza
Nie wszystkie odkrycia archeologiczne da się przenieść do muzeum. Grodziska, zarysy murów, palenisk, resztki budowli ukryte głęboko pod ziemią – wszystko to dostarcza wielu cennych informacji na temat życia dawnych ludzi, ale nie może stać się eksponatem, który umieścimy w muzeum. Możemy jedynie po raz kolejny sięgnąć po najnowsze technologie, tym razem technologię 3D i wykonać precyzyjne pomiary przy pomocy skanera 3D, a następnie na ich podstawie wykonać makietę w odpowiedniej skali.