Strona głównaInżynieria WstecznaInżynieria wsteczna - zastosowania

Inżynieria wsteczna – zastosowania

Inżynieria wsteczna i jej zastosowania

Tradycyjny proces produkcyjny polega na wytwarzaniu produktów na podstawie istniejących projektów i szczegółowej dokumentacji technicznej. Inżynieria wsteczna, nie bez przyczyny zwana również odwrotną, to proces rozpoczynający się od obiektu istniejącego w rzeczywistości. Obiekt ten jest dokładnie badany i mierzony, najczęściej z wykorzystaniem technologii 3D i dopiero na podstawie skanów odtwarzana jest dokumentacja techniczna, co z kolei umożliwia utworzenie obiektu o tych samych parametrach, albo jego części zamiennych.

Inżynieria wsteczna – przykładowe zastosowania

Przemysł motoryzacyjny, lotniczy, maszynowy

Inżynieria wsteczna znajduje szereg zastosowań m.in. w przemyśle motoryzacyjnym. Umożliwia pozyskanie części do starych samochodów, które dawno opuściły linie produkcyjne. Część do aut sprzed kilkudziesięciu lat nie kupimy w sklepie. Jak zatem wymienić je na nowe? Okazuje się, że można odtworzyć taką część dzięki technologii 3D. Nie tylko odtworzyć, ale też idealnie dopasować, a nawet ulepszyć. Firmy zajmujące się świadczeniem usług skanowania 3D (zobacz eviXscan) bardzo często przyjmują zlecenia na odtwarzanie dokumentacji technicznej części maszyn i pojazdów.

Przemysł motoryzacyjny

Walka z konkurencją

Inżynieria wsteczna wykorzystywana jest również przez firmy, które chcą poznać budowę i sposób działania produktów firm konkurencyjnych. To oczywiste, że żadna firma nie udostępnia do publicznej wiadomości szczegółowych informacji na temat produkowanych przez siebie przedmiotów, nie okazuje projektów. Jeśli tworzy innowacyjny produkt, który zyskał uznanie konsumentów, zdecydowanie nie chce, by jakakolwiek firma wypuściła na rynek produkt podobny. Tymczasem dzięki inżynierii wstecznej konkurencja jest w stanie dokładnie zbadać obiekt, odtworzyć jego dokumentację i utworzyć produkt podobny. To, czy takie działanie jest zgodne z przepisami prawa i zasadami moralnymi, to już temat na inny artykuł.

Kopie obiektów artystycznych

Inżynieria wsteczna znajduje również świetne zastosowanie w przypadku obiektów artystycznych, takich jak rzeźby i płaskorzeźby oraz wiele innych. Nie każda instytucja kultury (np. muzeum) może mieć w swoich zbiorach oryginalną rzeźbę, ale może dysponować jej idealnym odwzorowaniem. Jak to możliwe? Na podstawie skanów 3D powstaje trójwymiarowy model rzeźby, dokładnie oddający jej kształt i strukturę, a także cechy charakterystyczne. Model ten można powiększyć lub pomniejszyć przy zachowaniu odpowiednich proporcji, a następnie wydrukować za pomocą drukarki 3D.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE