Czym jest inżynieria wsteczna
Inżynieria wsteczna, nazywana też inżynierią odwrotną, jest procesem analizy oprogramowania, który ma na celu uzyskanie szczegółowych informacji o jego budowie i funkcjonowaniu. Wiedza z zakresu inżynierii wstecznej może być zastosowana do uzyskania niedostępnych informacji o oprogramowaniu lub jego modyfikacji, np. odzyskaniu kodu źródłowego, analizie wirusów, lokalizacji gier, analizy zaszyfrowanych protokołów komunikacji sieciowej, analizy struktur i danych skompilowanych aplikacji. Inżynieria wsteczna jest często wykorzystywana w celu osiągnięcia pewnej funkcjonalności, przy ominięciu konsekwencji, które wynikają z praw autorskich i patentów. Jest także stosowana przez wojsko, w celu skopiowania technologii opracowanych przez inne państwa.
Przykłady stosowania inżynierii wstecznej
Inżynieria wsteczna jest stosowana w naszej codzienności wiele razy. Stosuje się ją np. przy analizie złośliwego oprogramowania, w laboratoriach antywirusowych, projekcie interfejsu, inżynieria odwrotna służy do identyfikacji protokołów współpracy między systemami. Inżynieria wsteczna służy też do: poprawy jakości dokumentu (uzyskanie wymaganych danych w celu uzupełnienia lub zrozumienia najnowszego systemu), aktualizacji oprogramowania (do oceny pracy, która wymaga aktualizacji), analizy produktów (badanie sposobu działania produktu, jego składowych, szacowania i potencjalnych naruszeń). Więcej informacji możesz dowiedzieć się na tej stronie http://evixscan3d.pl/ .
Inżynieria wsteczna, właściwości
Inżynieria odwrotna jest ważnym procesem, dzięki któremu możemy znacznie wydłużyć okres użyteczności maszyny. Jest ona także dobrym rozwiązaniem w przypadku jeśli chodzi o modernizacje w celu uzyskania nowych właściwości lub wyeliminowania wad danej części.
Jedną z wad inżynierii wstecznej jest niedoskonałość geometryczna fizycznych modeli. Dokładność otrzymanego modelu jest uzależniona od dokładności pomiarowej systemu, który wykonuje skan 3d.
Proces inżynierii odwrotnej
Istnieje następujący proces podejść wykorzystania inżynierii odwrotnej. Pierwszy z nich polega na zamianie geometrii konkretnego obiektu wirtualnego, który może być w dowolny sposób modyfikowany. Drugie podejście polega na uzyskiwaniu informacji na temat geometrii utrzymanego obiektu, która umożliwia ocenę rodzaju i wielkości powstałych błędów. Powtórny proces skanowania daje możliwość oceny jakości wykonania produktu. Dlatego więc inżynieria wsteczna posiada wiele cech, z którymi warto się zaznajomić.