Druk 3D – kilka ważnych pojęć
Jak w każdej dziedzinie, tak i w technologii druku 3D, pojawiają się pewne charakterystyczne pojęcia związane z daną branżą. Postanowiliśmy kilka z nich omówić, by nieco przybliżyć Wam temat. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma terminami.
- ABS – to materiał do produkcji modeli. Otrzymuje się go z polimeryzacji butadienu i kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem przy jednoczesnym szczepieniu go na polibutadienie. Używa się go w drukarkach wykorzystujących technologię FDM. Stopiony materiał jest wyrzucany przez rozgrzane dysze drukarki i rozprowadzany warstwa po warstwie, od dołu do góry. To materiał termokurczliwy, dla którego idealnym środowiskiem pracy jest podgrzewana i zamknięta komora robocza. Dostępny w wielu wariantach kolorystycznych.
- BuidlTak – to naklejki na stoły robocze drukarek 3D, do których doskonale przylegają drukowane modele. Niestety mają dość krótką żywotność. W sprzedaży pojawiają się w różnych rozmiatach.
- Cura – to jeden z popularniejszych otwartych programów do cięcia modeli STL na warstwy.
- Autopoziomowanie stołu – to funkcja drukarki 3D, która polega na automatycznej kalibracji stołu roboczego względem urządzenia drukującego.
- CJP – to technologia, polegająca na drukowaniu kolorowych modeli z proszku gipsowego. Przy jej zastosowaniu można stworzyć naprawdę precyzyjne obiekty, jednak ich wytrzymałość jest słaba, więc nie nadają się do użytku.
- Delta – to określenie nazywające sposób poruszania się drukarki 3D, który bardzo często wykorzystuje się tanich produktach, przystosowanych do pracy w technologii FDM.
- DLP – to technologia druku 3D oparta na naświetlaniu kolejnych warstw żywic światłoutwardzalnych, światłem emitowanym z projektora. Przygotowane w ten sposób modele cechują się świetną dokładności, niestety proces ich wytwarzania jest dość długi. Technologia zyskała zastosowanie przede wszystkim w medycynie, jubilerstwie, protetyce, elektronice oraz przemyśle.
- DMLS – technologia wydruku polegająca na spiekaniu sproszkowanego metalu światłem lasera. Stosuje się ją w najbardziej skomplikowanych i najdroższych urządzeniach dostępnych w sprzedaży.
- FDM/FFF – to technologia druku 3D z termoplastów, a więc takich materiałów jak ABS, nylon oraz PLA. Polega na wprowadzaniu materiału w formie żyłki do głowicy drukarki 3D, gdzie jest przekształcany w formę półpłynną, a następnie rozprowadzany warstwa po warstwie w celu utworzenia modelu.