Wymiarowanie obiektów może odbywać się z wykorzystaniem rozmaitych technik. Standardowe metody pomiarowe nie sprawdzą się jednak w przypadku obiektów o skomplikowanym kształcie, bardzo małych czy wyjątkowo pokaźnych. Nawet jeśli da się je zmierzyć w sposób tradycyjny, będzie to proces praco- i czasochłonny, a dokładność pomiarów i tak pozostawi wiele do życzenia. W takich sytuacjach świetnie sprawdzi się natomiast skaner optyczny.
Co to jest skaner optyczny?
Skaner optyczny to urządzenie umożliwiające przetworzenie obrazu rzeczywistego obiektu do postaci cyfrowej. Skanerami optycznymi są zarówno urządzenia peryferyjne podłączane do komputerów, jak i profesjonalne skanery 3D, które nie służą do skanowania kartki papieru, a rozmaitych przedmiotów, np. rzeźb, części samochodowych, budynków, a nawet sylwetki ludzkiej. Proces skanowania 3D prowadzi do powstania trójwymiarowego modelu cyfrowego. Model taki można wykorzystać w procesie kontroli jakości, digitalizacji zbiorów muzealnych, czy podczas tworzenia dokumentacji technicznej. Można go również edytować, prowadząc do powstania udoskonalonego zamiennika czy pomniejszonej kopii rzeźby muzealnej.
Optyczne skanery 3D
W przeciwieństwie do skanerów dotykowych, skaner optyczny pracuje w sposób nieinwazyjny, co oznacza, że żadna jego część nie styka się z powierzchnią skanowanego obiektu. Osoba, która obsługuje urządzenie, nie jest odpowiedzialna za przesuwanie głowicy skanującej po powierzchni, ponieważ optyczne skanery 3D wykonują skany z pewnej odległości. Stojąc w miejscu, rejestrują cechy przedmiotu. Oznacza to, że cały proces odbywa się znacznie szybciej, aniżeli w przypadku skanerów dotykowych. Oznacza też, że skanowany przedmiot nie jest narażony na uszkodzenia. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy zajmujemy się badaniem delikatnych i cennych zbiorów muzealnych, albo idealnie wypolerowanych części karoserii samochodowej. W tym miejscu wiele osób zada pytanie, czy wymiarowanie przedmiotów bez dotykania ich, może być dokładne? Jak najbardziej! Nowoczesne skanery 3Dto urządzenia wyjątkowo precyzyjne.
Skaner optyczny 3D – zastosowania
Skanery optyczne znalazły bardzo szerokie zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są zwłaszcza w procesie kontroli jakości. Skanowanie produkowanych części i porównywanie ich modeli cyfrowych z modelem wzorcowym pozwala na błyskawiczne wychwycenie błędów i naniesienie poprawek. Dzięki temu proces produkcyjny postępuje szybciej, jest mniej kosztowny, a produkty końcowe wyróżniają się wysoką jakością.
Skaner optyczny znajduje zastosowania w muzealnictwie czy archeologii. Dzięki niemu możliwa jest sprawna digitalizacja zbiorów muzealnych, ale też wykonywanie kopii rzeźb czy zabytkowych przedmiotów. Kopie eksponatów muzealnych mogą trafić do innych instytucji kultury, dzięki czemu więcej osób ma szansę je zobaczyć.
Skanery 3D wykorzystuje się również w branży odzieżowej. Dzięki skanowaniu ludzkiego ciała, możemy idealnie dopasować do niego strój czy kombinezon. Skanowaniu ulegają również same przedmioty, np. obuwie. Model 3D umieszczony na stronie produktu, zdecydowanie podnosi jego atrakcyjność.