Strona głównaInżynieria WstecznaBezdotykowa kontrola jakości – skaner 3D kontrolerem jakości

Bezdotykowa kontrola jakości – skaner 3D kontrolerem jakości

Przedsiębiorstwa produkcyjne przeprowadzają częste i wnikliwe kontrole procesu produkcji, dzięki czemu ewentualne błędy mogą wyłapać i skorygować na tyle wcześnie, że firma nie poniesie dużych strat finansowych, nie będzie również zmuszona do zarządzenia przestojów w hali produkcyjnej. Kontrole jakości mogą odbywać się z wykorzystaniem rozmaitych metod pomiarowych, ale za najdokładniejszą i najszybszą uznaje się metodę bezdotykową, czyli taką, która wykorzystuje technologię 3D. Bezdotykowa kontrola jakości stosowana jest przede wszystkim w odniesieniu do produktu końcowego, ale nie tylko.

Kontrola jakości 3D

Najprościej mówiąc, kontrola jakości 3D pozwala bezdotykowo sprawdzić dokładność wykonania produktu, co odbywa się poprzez zestawienie pomiarów (skanów 3D) realnego obiektu z trójwymiarowym modelem, zaprojektowanym w programie CAD. Dzięki temu możemy szybko sprawdzić, czy przedmiot został wykonany zgodnie z założeniami, a jeśli nie, to w których miejscach występują odchylenia i jaka jest skala problemu.

Pomiary odbywają się w sposób bezinwazyjny, co oznacza, że urządzenie pomiarowe nie ma żadnej styczności z badanym obiektem, a zatem ryzyko uszkodzenia obiektu jest całkowicie wyeliminowane.

Bezdotykowa kontrola jakości – zalety

Bezinwazyjna kontrola jakości jest metodą niezwykle szybką i precyzyjną. Profesjonalne skanery 3D charakteryzują się dokładnością, jakiej nie jest w stanie zaoferować żadne inne urządzenie pomiarowe. Skany 3D odzwierciedlają nie tylko zewnętrzny wygląd danej rzeczy, jej kształt i strukturę, ale również grubość ścianek, szerokość odstępu między matrycą a stemplem i wiele innych. Poza tym bezdotykowa kontrola jakości wykorzystywana jest w celu sprawdzenia stopnia zużycia elementu.

Ogromną zaletą bezinwazyjnej kontroli jakości jest również jej szybkość. Cały proces odbywa się bardzo sprawnie, gdyż nie ma konieczności ręcznego uzupełniania jakichkolwiek danych, wszystko dzieje się niemal automatycznie w specjalistycznym programie komputerowym.

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE