Skanery 3D, chociaż nie podbiły na razie rynku klientów indywidualnych i rzadko są używane w domach, mają nieocenione znaczenie w wielu branżach. Technika polegająca na zbieraniu cyfrowych danych z realnie istniejącego obiektu i wyświetlanie je na komputerze w formie modelu 3D niesie za sobą wiele możliwości ułatwiając i usprawniając prace, a także obniżając znacząco koszty produkcji.
Skanery 3D pomagają specjalistom z wielu dziedzin. Przede wszystkim są niezbędnym elementem inżynierii odwrotnej, polegającej na analizie istniejącego już obiektu dla opracowania jego projektu, kontroli jakości oraz szybkiego prototypowania. Wiele gałęzi przemysłu korzysta z tego typu rozwiązań. Jest to, między innymi, przemysł lotniczy, motoryzacyjny, energetyczny, stoczniowy, czy kolejowy. Skanery 3D bardzo precyzyjnie pobierają dane z każdego obiektu i pozwalają na jego późniejszą analizę, nanoszenie poprawek, re-design. Pomagają także w przeprowadzeniu dokładnych pomiarów oraz monitoringu deformacji czy odchyłek. Praca ze skanerem 3D niewątpliwie przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i jakości produktu, nad którym pracują inżynierowie.
Przemysł nie jest jedynym obszarem, w którym wykorzystuje się skanowanie trójwymiarowe. Rozwój tej technologii ma ogromny wpływ także na medycynę. Możliwość skanowania ludzkiego ciała i tworzenia wirtualnych modeli poszczególnych narządów czy części ciała pozwala na precyzyjne zaplanowanie operacji, analizę wad postawy, diagnostykę znamion i urazów. Skanowanie 3D służy do obszernej analizy i pomiarów, które są nieocenione w chirurgii, także plastycznej. W dziedzinie ortopedii i protetyki skany pozwalają na opracowanie idealnie dopasowanych protez.
Ważnym obszarem, w którym wykorzystuje się skanery 3D jest muzealnictwo i archeologia (wspomniane skanery kupisz na stronie evixscan3d.pl/skanery-3d). W tym wypadku proces skanowania w trójwymiarze służy przede wszystkim do digitalizacji zbiorów – archiwizacji w formie cyfrowej. Dzięki skanerom 3D możliwy jest także rozwój wirtualnych muzeów, które być może – w przyszłości pozwolą nam na obcowanie ze sztuką w naszym własnym domu, poprzez ekran komputera. Archeologia wykorzystuje skanowanie 3D do swoich badań – bezdotykowe skanowanie nie ma negatywnego wpływu na eksponat, a cyfrowy model może być bezpiecznie analizowany czy nawet modyfikowany.
Skanery 3D mogą pomagać w pracy także artystom i osobom zajmującym się sztuką. Skanowanie rzeźb i wprowadzenie danych do komputera otwiera możliwości modyfikacji koncepcji, ulepszania, skalowania, a także – z użyciem drukarki 3D – kopiowania dzieł. Nieco innym rodzajem sztuki jest grafika komputerowa, tworzenie efektów specjalnych do filmów oraz tworzenie gier komputerowych. W tych obszarach także używa się skanera 3D. Podobnie jak w medycynie, najczęściej skanuje się ludzkie ciało, twarz by potem odwzorować je dokładnie na ekranie komputera. Dzięki tej technologii gry komputerowe coraz bardziej przypominają filmy z żywymi aktorami.
Zastosowań skanera 3D jest bardzo wiele. Staje się niezbędnym sprzętem w różnorodnych dziedzinach pracy i życia człowieka. Ułatwia pracę, często obniża jej koszty oraz pomaga w osiąganiu coraz lepszych wyników jakościowych produktów oraz umożliwia dokumentowanie i digitalizację obiektów w sposób, który kilkanaście lat temu byłby uznany za element powieści science fiction. Niewątpliwie to jedna z najbardziej fascynujących technologii ostatnich lat.