Strona głównaCiekawostkiMotoryzacja a druk 3D

Motoryzacja a druk 3D

Motoryzacja – zastosowanie druku 3D

Czy wiesz, że druk 3D przydaje się też w takiej branży, jaką jest motoryzacja? Wykorzystuje się go do różnych celów. Jesteś ciekaw, co tworzy się przy jego pomocy? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu, więc zapraszamy do lektury.

Motoryzacja od strony technicznej, czyli kilka zastosowań druku 3D

Technologia druku 3D znajduje coraz więcej nowych zastosowań i to w różnych branżach, począwszy od przemysłu i medycyny, aż po archeologię czy sztukę. Także firmy motoryzacyjne starają się maksymalnie wykorzystać drzemiący w niej potencjał i wykorzystują ją do realizowania coraz śmielszych projektów. Jakich?

  • Prototypowanie – drukowanie modeli aut czy elementów składowych pojazdów staje się coraz powszechniejszą praktyką. Dzięki nim można sprawdzać jakość zastosowanych rozwiązań, wprowadzać do nich konieczne modyfikacje i optymalizować je wedle aktualnych potrzeb. Co więcej, ich testowanie dostarcza mnóstwa informacji, na podstawie których można ocenić jakość działania danej części i poprawić jej wydajność pracy. Motoryzacja wykorzystuje prototypowanie do personalizowania produktów wedle potrzeb klienta. Przydaje się ono również do ograniczania kosztów związanych z opracowywaniem nowych modeli pojazdów czy ich elementów składowych oraz skracania czasu, który trzeba na to poświęcić. Nie trzeba „budować” ich z drogich materiałów i w pełnych rozmiarach – wystarczy mniejszy model 3D, który pozwoli wszystko sprawdzić.
  • Testowanie nowych rozwiązań i części aut – na podstawie modeli 3D, „obrazujących” nowe części do samochodów, można ocenić ich przydatność, funkcjonalność, dobrać ich właściwy kształt oraz ulepszyć design. Testowanie prototypów dostarcza dużej ilości wiedzy, którą można później umiejętnie wykorzystać do stworzenia doskonałej jakości produktów.
  • Zdatne do użytku samochody – motoryzacja to branża, która ciągle się rozwija, dlatego nie dziwi fakt, że niektóre z firm postanowiły pokusić się o stworzenie pełnowymiarowego i zdatnego do użytku samochodu właśnie przy wykorzystaniu technologii 3D. Poszczególne elementy pojazdów wykonano przy pomocy specjalnych drukarek i połączono w całość. Co ważne, są to auta lekkie, wytrzymałe i z niskim zużyciem paliwa, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne.
POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE