Ze względu na łatwość i szybkość pozyskiwania informacji o badanych obiektach, skanery 3D znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zapotrzebowanie na precyzyjne wymiarowanie obiektów i pozyskane w jego wyniku trójwymiarowe modele jest bardzo duże. Z takich rozwiązań korzystają firmy z branży przemysłu ciężkiego, filmowcy, muzea i inne instytucje kultury, branża medyczna, motoryzacyjna i wiele innych.
Dane pozyskane w procesie skanowania
Skanery 3D pozyskują informacje na temat geometrii obiektu. Dzięki specjalistycznym programom komputerowym dane te mogą być dokładnie analizowane i modyfikowane. Jakich zmian można dokonywać? Np. wprowadzać inne kolory, łagodzić kontury czy zmieniać wymiary. Wprowadzanie zmian nie zawsze jest konieczne. Wszystko zależy od tego, do jakich celów planujemy wykorzystać pozyskane skany.
Skanowanie 3D może być jednym z elementów kontroli jakości. Wykorzystywane jest również w szybkim prototypowaniu czy inżynierii odwrotnej. Skanery 3D pozwalają na badanie obiektów w celach naukowych, tworzenie dokumentacji technicznej dla istniejących obiektów czy dokładne opisywanie eksponatów muzealnych. Dane pozyskane w procesie skanowania 3D umożliwiają również tworzenie kopii, makiet i zamienników (np. części motoryzacyjnych dla nieprodukowanych dzisiaj pojazdów).
Skanery 3D – zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń
Rozwój najnowszych technologii sprawił, że dziś możliwe jest skanowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, niezależnie od panujących warunków. Oczywiście nie każde urządzenie poradzi sobie w trudnych warunkach przemysłowych czy podczas mglistej pogody, niemniej profesjonalne skanery 3D umożliwiają precyzyjne wymiarowanie w pomieszczeniach i na zewnętrz, niezależnie od pory dnia. Jeśli chodzi o zastosowania wewnątrz pomieszczeń, skanowane są m.in. części motoryzacyjne, części maszyn i urządzeń, elementy biżuteryjne, znaleziska archeologiczne i eksponaty muzealne, elementy ludzkiego ciała (np. w celu idealnego dopasowania protezy). Natomiast na zewnątrz skanuje się pomniki, budynki, okręty czy samoloty. Wynika z tego, że skanery 3D mogą być wykorzystane zarówno w odniesieniu do obiektów bardzo małych, jak i bardzo dużych, niezależnie od tego, z jakich materiałów zostały wykonane.
Zastosowania skanerów 3D – przemysłowe projektowanie odwrotne
Jednym z podstawowych zastosowań skanerów 3D jest przemysłowe projektowanie odwrotne. Rzeczywiście technologia 3D jest dziś wykorzystywana na szeroką skalę w branży produkcyjnej. Skanery 3D kojarzymy z maszynami CNC, programami do projektowania CAD i zaawansowanym parkiem maszynowym. Ale projektowanie metalowych części nie jest jedyną dziedziną, w jakiej skanowanie 3D zdobyło tak dużą popularność. Trójwymiarowe obrazy to nieodzowny element przemysłu rozrywkowego. Dzięki technologii 3D możliwe jest tworzenie świata cyfrowego lub efektów specjalnych w oparciu o zeskanowane obiekty rzeczywiste. Jest to łatwiejsze i szybsze aniżeli w przypadku projektowania świata gier czy filmów animowanych od podstaw.