Skanowanie 3D w protetyce
Sektor medyczny jest jednym z większych beneficjentów rozwoju technologii skanowania 3D. Dzięki temu zyskują też pacjenci, a wykorzystanie tej techniki wpływa realnie na jakość życia osób niepełnosprawnych.
Jeszcze do niedawna wykonanie protezy wymagało czasochłonnego i kłopotliwego odlewu gipsowego. Dzięki zastosowaniu skanerów 3D w kilka minut można stworzyć cyfrowy model kończyny i na jej podstawie opracować idealnie dopasowaną protezę. Dane przesyłane przez skaner do komputera są bardzo precyzyjne, dzięki temu proteza może być wykonana z niespotykaną wcześniej dokładnością i dbałością o szczegóły. Usprawnia to pracę protetykom a także skraca czas oczekiwania pacjentom. Skanery 3D to urządzenia mobilne, to znaczy, że skanowanie może zostać przeprowadzone nie tylko w szpitalu, ale też w domu pacjenta. W konsekwencji, cała procedura jest komfortowa. Skanery 3D wykorzystują światło białe, co jest o wiele bezpieczniejsze niż stosowanie na przykład promieniowania rentgenowskiego. Jak widać, metoda ta nie naraża pacjenta na niedogodności.
Skanowanie trójwymiarowe ma szerokie zastosowanie w przemyśle, jednak medycyna wydaje się być nie mniej istotnym obszarem dla rozwoju tego typu technologii . Nie będzie przesadą stwierdzenie, że skanery 3D zrewolucjonizowały protetykę. Tworzenie protez nigdy nie było szybsze, prostsze i bardziej precyzyjne, niż teraz. A co najważniejsze – zyskują na tym nie tylko pracownicy medyczni, ale przede wszystkim – pacjenci.
Jako ciekawostkę warto dodać że producenci gry Deus ex podjęli współpracę z firmą Open Bionics wykorzystującą 3D w protetyce, cały artykuł możecie znaleźć tutaj.