Zastosowanie skanerów 3D – coraz więcej możliwości
Skanery 3D to urządzenia, które mają bardzo szerokie zastosowania. W niektórych branżach wykorzystywane są nagminnie, w innych od czasu do czasu, jednak wszędzie pełnią bardzo ważną funkcję, bowiem ich precyzji nic nie jest w stanie zastąpić. Zastosowanie skanerów 3D może mieć miejsce we własnym zakresie, tj. wtedy, gdy firma kupuje takie urządzenie, ale skanowanie można również zlecić firmie zewnętrznej.
Zalety skanowania 3D
Skanowanie 3D jest bardzo szybkie i niezwykle precyzyjne. Kiedy skanujemy dany obiekt, absolutnie nie musimy dokonywać kolejnych, ręcznych pomiarów. Oszczędzamy przez to czas i energię – skaner zrobi wszystko sam. Zapisane informacje można dowolnie przetwarzać, powielać i edytować, można też wykorzystać do produkcji kolejnych obiektów.
Skanowanie przy użyciu profesjonalnych urządzeń wysokiej jakości (zobacz na tej stronie) może odbywać się w każdych warunkach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Problemu nie stanowią ani kształt, ani wielkość obiektu. Skanować można zarówno malutkie elementy biżuteryjne, jak i całe budynki.
Zastosowanie skanerów 3D – różne gałęzie przemysłu
Pojęcie „przemysł” jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dziedzin, które niekoniecznie są ze sobą spokrewnione. Okazuje się jednak, że możliwe jest zastosowanie skanerów 3D właściwie w każdej z tych dziedzin. Skanery 3D wykorzystywane są m.in. w przemyśle ciężkim, podczas konstruowania samochodów czy statków, ale ogromnie przydają się również w protetyce, jubilerstwie czy filmie.
Zastosowanie skanerów 3D – przykłady
Inżynieria odwrotna
Inżynieria odwrotna (wsteczna) to jedna z tych dziedzin, w których możliwość uzyskania trójwymiarowego modelu wirtualnego obiektu rzeczywistego jest podstawą. Inżynieria wsteczna to proces o charakterze rekonstrukcyjnym. Pozwala na odtworzenie brakującej dokumentacji technicznej danego obiektu, a także na utworzenie jego kopii. Oczywiście nie musi to być kopia dokładna, bowiem uzyskany model można edytować i poprawiać.
Kontrola jakości
Skanery 3D pozwalają na kontrolę procesu produkcji. Każdy nowo powstały obiekt jest natychmiast skanowany i porównywany z obiektem wzorcowym, dzięki czemu wychwycenie nawet najmniejszych niedociągnięć odbywa się bardzo szybko. Tym samym dochodzi do usprawnienia procesu produkcji.
Medycyna
Zastosowanie skanerów 3D w medycynie i pokrewnych dziedzinach nauki nikogo już nie dziwi. Dzięki technologii 3D możliwe jest wykonanie skanu elementów ludzkiego ciała i przygotowanie modelu w celach naukowych, ale również wykonanie protezy, która do złudzenia będzie przypominała ludzkie ucho czy dłoń.
Archeologia i muzealnictwo
Wykonywanie kopii obiektów muzealnych i architektonicznych umożliwia szerzenie wiedzy na ich temat wśród szerokiego grona odbiorców. Nie w każdym muzeum może znaleźć się oryginalny przedmiot, przez co nie każdy zainteresowany może go obejrzeć. Utworzenie wiernej kopii czy mniejszego modelu to dobre rozwiązanie tego problemu. Poza tym wirtualne kolekcje eksponatów cieszą się sporym zainteresowaniem i podnoszą atrakcyjność muzeum.