Zastosowanie druku 3D
Druk 3D to innowacyjna technologia, która znajduje zastosowanie w najrozmaitszych dziedzinach i branżach. Zapewnia ogrom możliwości, które inżynierowie i konstruktorzy nauczyli się bardzo dobrze wykorzystywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, do czego służy druk 3D, to zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.
Zastosowanie druku 3D
- Branża motoryzacyjna i przemysł maszynowy – najczęściej druk 3D wykorzystywany jest do wykonywania prototypów modeli samochodów, ale nie tylko. Koncern Volkswagen wykorzystuje go do wykonywania metalowych narzędzi i części samochodowych oraz prototypowych części montażowych. Co więcej, w samochodzie One:1 pojawiają się tytanowe rury wydechowe wydrukowane właśnie w tej technologii. Jeżeli chodzi o te dwie branże to ogólnie rzecz biorąc druk 3D pozwala ograniczać koszty produkcji części i prototypów, redukuje wagę samochodów i ilość odpadów, uelastycznia produkcję i pomaga dbać o środowisko.
- Architektura i budownictwo – przy pomocy druku 3D można przygotowywać makiety architektoniczne i wizualizacje projektów. Ponadto idealnie nadaje się on do drukowania modeli domów i mieszkań oraz zrzutów kondygnacji czy wieloelementowych inwestycji. Doskonale sprawdza się także przy produkcji elementów maskujących, których wykonanie tradycyjnymi metodami byłoby bardzo skomplikowane i kosztowne, a czasami wręcz niemożliwe.
- Przemysł zbrojeniowy – druk 3D wykorzystywany jest do produkcji broni, głowic pocisków, części zamiennych do broni i maszyn (żołnierze stacjonujący w Afganistanie posiadają wszelkie sprzęt do produkcji brakujących części, więc nie muszą czekać na to, aż zostaną sprowadzone z kraju), materiałów zmieniających się pod wpływem działania różnych substancji.
- Medycyna i stomatologia – przy pomocy druku 3D stworzono skafold, który wykorzystano do leczenia przerostu pęcherza moczowego. Przy jego zastosowaniu udało się także zaprojektować miniaturową nerkę i implanty, różnego rodzaju protezy i fragmenty wypełniające ubytki w kościach. Wykorzystano go też do zrekonstruowania kości twarzy, wytworzenia implantów zębów i wypełniania ubytków. Druk 3D ułatwia także planowanie operacji a w przyszłości planuje się go również wykorzystać do produkcji ludzkich narządów i tym samym ułatwić oraz przyspieszyć zabiegi transplantacji.