Strona głównaDrukarki 3DTechniki druku 3D – omówienie rodzajów

Techniki druku 3D – omówienie rodzajów

Drukowanie przestrzenne może odbywać się przy zastosowaniu rożnych metod. Wybór tej odpowiedniej warunkuje mnóstwo różnych czynników m.in. trwałość, jaką chce się osiągnąć, rodzaj stosowanego materiału czy zamierzony efekt itp. Jesteś ciekaw, jakie wyróżniamy techniki druku? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury!

Dostępne techniki druku – omówienie rodzajów

Jak już wspomnieliśmy wcześniej rozróżniamy kilka metod wykonywania druków 3D. Należą do nich:

  1. Stereolitografia inaczej nazywana fotopolimeryzacją – to utwardzanie ciekłego materiału, najczęściej żywicy epoksydowej lub akrylowej, przy pomocy wiązki lasera emitującej promieniowanie ultrafioletowe. W wyniku ich kontaktu dochodzi do polimeryzacji, czyli reakcji chemicznej, która doprowadza do zmiany stanu skupienia materiału. Co ważne, model wykonuje się warstwowo, a więc po utwardzeniu jednej warstwy, nakłada się kolejną, aż do momentu całościowej realizacji projektu.
  2. FDM, czyli wytłaczanie – tej techniki druku używa się bardzo często do wykonywania modeli (poczytaj więcej o technikach druku). Polega na kolejnym nakładaniu na siebie warstw termoplastycznego materiału, wypływającego z dysz, który bardzo szybko obniża swoją temperaturę i twardnieje. Jak można się domyślić, drukowany przedmiot wymaga podpory, dzięki której utrzyma stabilną pozycję i zyska pożądany kształt.
  3. Laminacja – to nic innego jak wycinanie przy użyciu lasera dowolnych kształtów z połączonego ze sobą papieru i laminatu poliestrowego. Jak przebiega cały proces? Na stole roboczym kładzie się materiał i wycina z niego kolejne warstwy modelu, a później skleja się je w jedną całość. Po tę metodę sięga się bardzo często, gdy konieczne okazuje się wykonanie bardzo dużych projektów lub makiet.
  4. SLS, czyli selektywne spiekanie laserowe – ten rodzaj techniki druku polega na spiekaniu wiązką lasera drobinek rozsypanego w komorze proszku, co powoduje, że sklejają się one ze sobą. Na gotową warstwę nasypuje się kolejną porcję proszku, znowu spieka i tak dalej, aż do otrzymania zamierzonego modelu. Co ważne, w ten sposób można tworzyć naprawdę wytrzymałe przedmioty. To metoda, która znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, nie tylko prototypowaniu.
  5. Selektywne sklejania – technika wykorzystująca proszek gipsowy i klejący się tusz. Drobinki proszku łączone są ze sobą właśnie za pomocą wyżej wspomnianego spoiwa, który wypływa z przesuwnej głowicy. Metoda przydaje się zwłaszcza przy wykonywaniu makiet architektonicznych, zwłaszcza że daje możliwość drukowania modeli w kolorze.
POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE