Strona głównaSkanery 3dSzybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanie

Szybkie prototypowanie przy wykorzystaniu skanerów 3D

Technologia 3D z roku na rok znajduje coraz więcej zastosowań. Tam, gdzie wykorzystywana jest od dawna, dochodzi do udoskonalania procesów kontroli jakości czy produkcji w ogóle. Szybkie prototypowanie jest jedną z dziedzin, w której technologia 3D, a przede wszystkim skanery 3D wykorzystywane są niezwykle często.

Prototyp, prototypowanie – definicja

Prototypem jest produkt pierwotny (urządzenie, program, przedmiot itp.), zaprojektowany i powstały po to, by poznać i przedstawić możliwości produktu docelowego. Podczas powstawania prototypu po raz pierwszy wprowadzane są w życie nowe zasady i wykorzystywane nowe pomysły. Niektóre okazują się być genialnymi rozwiązaniami, inne zostają pominięte bądź wymagają korekty. Jeśli prototyp nie jest udany, buduje się kolejne, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Gotowy prototyp może przypominać urządzenie docelowe, ale nie musi, jeśli został zbudowany tylko po to, by sprawdzić określone działanie czy dana cechę.

Prototypowanie to z kolei proces budowy prototypu. Często jest bardzo kosztowny, bo wymaga zatrudnienia specjalistycznej kadry, przeprowadzenia procesów badawczych i użycia wyspecjalizowanych urządzeń. Z tego powodu coraz częściej nie buduje się kolejnych prototypów, a zastępuje je technikami stymulacji komputerowej. Takie działania są mniej kosztowne i mniej pracochłonne. Szybkie prototypowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem także dlatego, że obserwacja projektowanego urządzenia w rzeczywistości wirtualnej pomaga dostrzec jego błędy. Wówczas zmiany i poprawki wprowadzane są szybko, bez konieczności zaczynania pracy nad prototypem od początku.

Szybkie prototypowanie a drukarki 3D i urządzenia CNC

Szybkie prototypowanie jest usługą, którą świadczą firmy zajmujące się budową i obsługą urządzeń wykorzystujących technologię 3D (zobacz evixscan3d.com). Dzięki takiej współpracy prace przebiegają sprawnie i w niedługim czasie dochodzi do planowania i uruchamiania procesu produkcji urządzenia docelowego.

Szybkie prototypowanie możliwe jest w technologii druku 3D i obróbki CNC. Jeśli chodzi o druk 3D, usługa może obejmować następujące technologie: FDM (druk trwałych części z tworzyw termoplastycznych), PolyJet (ciekłe żywice utwardzane są światłem UV), SLS i DMLS, LCM oraz ColorJet Printing.

Natomiast szybkie prototypowanie w technologii obróbki skrawaniem CNC to zwykle usługi takie jak: precyzyjna obróbka skomplikowanych elementów, obróbka skrawanie z metali i stopów, a także obróbka skrawanie z tworzyw sztucznych.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE