Strona głównaSkanery 3dSkanowanie 3D do CNC

Skanowanie 3D do CNC

Oprogramowanie CAD w maszynach CNC, skanowanie 3D do CNC

Maszyny CNC spotkamy dziś w większości zakładów produkcyjnych. Dlaczego? Ponieważ są niezwykle precyzyjne, wydajne, łatwe w obsłudze (komputer), mogą współpracować z różnorodnymi urządzeniami innego typu. Dzięki nim prace przebiegają niezwykle sprawnie. Najlepiej sprawdzają się te maszyny, w których system sterowania CNC wraz z oprogramowaniem CAD powstał w jednej firmie. Wówczas mamy do czynienia z najwyższą integralnością systemu, a szybkie skanowanie 3D do modelu CAD (3D do CNC) nie będzie żadnym problemem.

System sterowania w maszynach CNC

CNCMaszyny CNC wyposażone są w systemy sterowania, od których zależą możliwości tych urządzeń. Nie wszystkie maszyny CNC pełnią takie same funkcje, ale też nie wszystkie dają jednakowe możliwości sterowania. Najprostszy system daje jedynie możliwość załadowania ścieżki narzędzia z pliku i uruchomienie działania, np. obróbki. Na rynku dostępny jest jednak szereg nieco bardziej rozbudowanych systemów, umożliwiających m.in. przeprowadzenie symulacji i zmianę parametrów. Ponadto, niektóre systemy umożliwiają generowanie ścieżki narzędzia bezpośrednio na podstawie obrysów i szkiców z dowolnego oprogramowania wektorowego.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest system, który umożliwia skanowanie realnego przedmiotu, następnie przetworzenie parametrów i uruchomienie procesu produkcyjnego, np. wycinanie identycznych przedmiotów z grubego arkusza blachy. Skanowanie 3D do CNC musi być w tym przypadku bardzo dokładne.

Skanowanie 3D do CNC czyli o laserach 3D

Urządzenia CNC mogą mieć wbudowane laserowe głowice skanujące, ale w części urządzeń istnieje również możliwość podłączenia skanera peryferyjnego. Tak czy inaczej, skanowanie 3D do CNC w niektórych przypadkach znacznie przyspiesza wykonanie prac, gdyż nie ma konieczności zgrywania danych i ładowania ich do systemu, bowiem urządzenie wykonuje własne pomiary.

Precyzyjne skanowanie modelu odbywa się przy użyciu wiązki laserowej. Informacja o geometrii skanowanego modelu zapisywana jest do pliku, a dopiero potem ma miejsce inicjacja skanowania.

Skanowanie 3D do CNC dotyczy często materiałów trudnych bądź wręcz niemożliwych do mierzenia konwencjonalnymi metodami. Dlatego warto wyposażyć się w skaner, dla którego powierzchnie błyszczące, półprzezroczyste i niejednorodne nie będą stanowiły żadnego problemu. Takie skanery znajdziesz na evixscan3d.com.

Niekiedy warto zamówić profesjonalne usługi skanowania 3D i zezwolić na przygotowanie dokumentacji CAD wraz z „drzewkiem historii”, umożliwiającym edycję projektu w przyszłości przez zlecającego, a następnie dokumentację tę wykorzystać podczas pracy urządzenia CNC.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE