Skanery CNC

Skanery CNC – o głowicach skanujących do maszyn CNC

Maszyny CNC zdominowały przemysł. Większość prac, które wcześniej mógł wykonać tylko człowiek, przejęły specjalistyczne sprzęty, które wystarczy odpowiednio zaprogramować. Dzięki temu znacznie skrócił się czas potrzebny na wykonanie konkretnego zadania i wzrosła wydajność wielu przedsiębiorstw. Skanowanie modeli na maszynach CNC odbywa się przy wykorzystaniu technologii 3D. Laserowe głowice skanujące (skanery CNC) doskonale współpracują z maszynami CNC różnej wielkości.

Skanery CNC – jak to działa?

Skanery CNC służą do bezdotykowego i precyzyjnego skanowania modeli na maszynach CNC. Do tego celu wykorzystywane jest światło laserowe. Wiązka światła laserowego przesuwa się po powierzchni modelu, a uzyskane informacje o jej geometrii i strukturze zapisywane są na karcie do pliku SD. Wpiętym skanerem steruje się przy pomocy wbudowanego w maszynę sterownika. Skanowanie inicjowane jest przez optyczny czujnik szczelinowy lub sygnał kierunku (dir) pobrany ze sterownika. Do skanera dołączone jest oprogramowanie, którego użycie pomaga wyznaczyć trajektorię oraz edytować chmurę punktów.

Parametry głowic skanujących dedykowanych maszynom CNC

Pole pracy głowicy skanującej zwykle jest tożsame z polem pracy maszyny (pole pracy w osiach Y i X). Ważne, byśmy kupując skanery CNC do naszych urządzeń mieli na uwadze wielkość tychże urządzeń. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • zasilanie,
  • zakres wysokości skanowania,
  • rozdzielczość w osiach Y i X,
  • rozdzielczość osi Z,
  • zakres pracy w osi Z,
  • szybkość skanowania (maksymalną prędkość pracy),
  • możliwość eksportu danych do plików w formatach stl, dxf, bmp.

Skanery CNC ich zastosowania

Skanery 3D, w tym omawiane głowice skanujące, dokładnie badają obiekt, dokonują pomiaru współrzędnych X, Y i Z, a następnie przetwarzają je na możliwy do zapisania w popularnym formacie model 3D. Do czego taki model może być wykorzystywany? Zastosowań jest naprawdę wiele, a do najpopularniejszych należą: jubilerstwo, modelarstwo, przemysł modelarski, przemysł odzieżowy, stomatologia, protetyka, archeologia, prototypowanie, transport i mechanika. To właśnie w mechanice ale także w innych branżach produkcyjnych i przemyśle ciężkim wykorzystywane są maszyny sterowanie numerycznie a wraz z nimi skanery CNC, które zwielokrotniają efektywność wykonywanej pracy. Nadal nie są to urządzenia tanie, jednak inwestycja szybko się zwraca. Jeżeli szukasz skanera CNC odwiedź stronę evixscan3d.pl

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE