Ciekawostki o druku 3D
O tym, że technologia druku 3D jest rewolucyjnym i niezmiernie przydatnym rozwiązaniem, znajdującym zastosowanie w przeróżnych branżach, chyba nie musimy wspominać. Posiada mnóstwo zalet, o których wspomina się przy każdej nadarzającej się okazji. Niestety nie jest idealna i ma też kilka wad, o których rzadko się mówi. Postanowiliśmy to zmienić i zwrócić Wam uwagę na parę istotnych kwestii. Zapraszamy!
- Wydruki 3D powstają dość wolno. Stworzenie małej wielkości obiektu trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, w zależności od stopnia skomplikowania modelu i jego rozmiaru. Tak długi czas nie wynika z ograniczeń technologicznych, ale z racji tego, że proces wymaga precyzji i dokładności, bo tylko wtedy gotowy produkt zachowa należytą trwałość.
- Drukowanie 3D jest bardzo drogie. Sam zakup sprzętu to wydatek rzędu kilku do kilkunastu tysięcy, a produkt objęty jest jedynie kilkumiesięczną gwarancją. Dodajmy do tego koszty związane z serwisem, wsparciem technicznym, kupnem materiałów, a do puli wydanych pieniędzy doskoczy jeszcze kilka tysięcy.
- Większość drukarek dostępnych na rynku daje możliwość drukowania małych przedmiotów. Dzieje się tak ze względu na niewielkie pole zadruku.
- Gotowe wydruki nie mają gładkiej powierzchni. Taką zyskują dopiero po jej wygładzeniu np. w oparach acetonu.
- Użycie drukarki 3D wymaga dość dobrej znajomości oprogramowania do projektowania przestrzennego (programy typu CAD). Niestety bez podstawowe wiedzy tworzenie zdatnych do użytku i dobrych jakościowo modeli stanie się niemożliwe. A więc, jeśli chcecie korzystać z tej technologii, to musicie się dokształcić.
- W trakcie wykonywania druku może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń i cała praca pójdzie na marne. Zapchana filamentem dysza lub odklejający się od stołu wydruk może skutecznie wyprowadzić z równowagi, zwłaszcza że cały, dodajmy długotrwały proces, trzeba będzie rozpocząć od początku.
- Wbrew pozorom przy zastosowaniu technologii 3D nie da się wydrukować wszystkiego, co dusza zapragnie. Skomplikowanych modeli nie drukuje się w jednym kawałku, tylko wykonuje ich poszczególne elementy, które następnie są łączone w całość.