Strona głównaSkanery 3dNa jakie problemy możesz napotkać podczas druku 3D?

Na jakie problemy możesz napotkać podczas druku 3D?

Problemy podczas druku 3D

Druk 3D to złożony proces nakładania na siebie kolejnych warstw materiału, w efekcie czego powstaje zaplanowany model. Technologia jest dość dobrze dopracowana, niemniej w trakcie procesu drukowania mogą zaistnieć pewne problemy, które sprawią, że model nie będzie wyglądał tak jak powinien lub jego wykonanie trzeba będzie rozpocząć od nowa. Jakie? Kilka tych najczęściej spotykanych wymieniamy poniżej.

  • Czyszczenie stołu z resztek filamentu, które przywarły do niego na skutek nieprawidłowego przebiegu wydruku. Nieraz już pierwsza warstwa zostaje źle położona przez urządzenie, a to uniemożliwia prawidłowe wykonanie wydruku, więc materiał drukujący rozlewa się gdzie tylko się da. Niestety usunięcie materiału z perforowanej powierzchni może okazać się trudne i zająć mnóstwo czasu.
  • Odklejenie się jednego elementu od stołu podczas jednoczesnego drukowania kilku produktów, co może spowodować uszkodzenie wszystkich modeli.
  • Kurczenie się modelu lub odklejanie niektórych jego elementów od stołu, co może doprowadzić do wyrzucania przez dyszę kolejnych warstw materiału w powietrze lub przyklejenia się ich do głowicy. To z kolei, przynajmniej na jakiś czas, uniemożliwi dalsze działania.
  • Zapychanie się głowicy drukującej, które sprawia, że filament nie może swobodnie wypływać z dysz. Niestety problemu nie da się usunąć inaczej jak przez przerwanie wydruku i wyczyszczenie całego mechanizmu, z którego wydobywa się płynny materiał.
  • Brak prądu, bez którego, co oczywiste, dalsza praca staje się niemożliwa, bo urządzenie nie może działać. Niestety w takiej sytuacji druk trzeba rozpocząć od nowa, bo nie będzie można go wznowić od momentu, w którym przerwane zostało drukowanie.
  • Skończenie się filamentu w trakcie pracy. Oczywiście niedokończony model trzeba będzie wydrukować od nowa, bo przerwanej pracy urządzenia nie można wznowić bez wpływu na wytrzymałość tworzonego produktu.
  • Podpory, których nie da się usunąć, w efekcie czego model nie spełnia spodziewanych oczekiwań.
  • Zbyt słabe podpory, nie utrzymujące w określonej pozycji tworzonego modelu. To frustrujący problem, który powoduje, że warstwy materiału nie rozkładają się w taki sposób jak powinny, więc przygotowany produkt będzie nadawał się jedynie do wyrzucenia.

Jak widać, istnieje kilka problemów, które mogą przydarzyć ci się w trakcie drukowania 3D. Dodajmy jednak, że nie będą się tak często zdarzać, jeżeli odpowiednio przygotujesz miejsce pracy i sprawdzisz stan techniczny sprzętu. Poza tym w niektórych sytuacjach produkt można uratować. Wystarczy szybka reakcja oraz kilka poprawek i gotowe.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE