Pozyskiwanie informacji o kształcie i wymiarach obiektu możliwe jest za pomocą różnych metod. Niestety sprawa komplikuje się, gdy badany obiekt ma nieregularny kształt, jest bardzo duży bądź niezwykle mały. Wówczas tradycyjne metody wymiarowania nie zdają egzaminu, pozyskanie dokładnych danych jest bardzo trudne, a niekiedy po prostu możliwe. Rozwiązaniem problemu są pomiary 3D, wykonywane za pomocą urządzeń skanujących. Niektóre z dostępnych na rynku skanerów 3D sprawdzą się nie tylko w przypadku obiektów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami, ale także wtedy, gdy warunki, w jakich mają zostać wykonane skany, pozostawiają wiele do życzenia.
Wykorzystanie skanerów 3D
Skanery 3D to urządzenia powstałe przede wszystkim z myślą o inżynierii odwrotnej. Czym jest inżynieria odwrotna? To proces, który umożliwia wytwarzanie kopii i ulepszonych zamienników dla obiektów istniejących w rzeczywistości. Pomiary 3D mogą dotyczyć np. nieprodukowanej już części motoryzacyjnej zabytkowego pojazdu. Ale skanery 3D wykorzystywane są nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym czy maszynowym. Znajdują zastosowanie w architekturze, muzealnictwie, jubilerstwie, medycynie i wielu innych dziedzinach, w których konieczne jest precyzyjne i szybkie wymiarowanie obiektów.
Skanowanie 3D a warunki oświetleniowe
W wielu przypadkach proces skanowania 3D odbywa się w odpowiednich warunkach, w przystosowanym do tego laboratorium pomiarowym albo w innych pomieszczeniach umożliwiających odpowiednie rozstawienie sprzętu i doświetlenie skanowanych powierzchni. Niestety zdarzają się i takie sytuacje, gdy pomiary 3D muszą odbyć się w trudnych warunkach. Nie każdy sprzęt sprosta tym wymaganiom. Sprawna praca niektórych urządzeń uzależniona jest od warunków oświetleniowych, a nierzadko również od barwy obiektu oraz od tego, jak mocno prześwituje i błyszczy. Skanowanie 3D w trudnych warunkach można przeprowadzić z wykorzystaniem profesjonalnych skanerów, wykorzystujących światło strukturalne.
Pomiary 3D w trudnych warunkach
O trudnych warunkach oświetleniowych mówimy przede wszystkim w odniesieniu do pomiarów 3D wykonywanych na zewnątrz. Dla skanerów niższej jakości problemem może być zarówno zachmurzenie, jak i ostre światło słoneczne, nie tylko związane z występowaniem upałów, ale i zalegającego śniegu, od którego światło się odbija. Ale trudne warunki oświetleniowe spotykamy również wewnątrz budynków, zwłaszcza takich, w które występują pod ziemią, a więc w takich obiektach, jak kopalnie, bunkry czy jaskinie. Panujący tam półmrok może utrudnić wymiarowanie, ale profesjonalne skanery 3D sprawdzają się również pod ziemią. Dzięki nim możliwe jest dokładne zbadanie wnętrza jaskini, nie tylko zmierzenie wielkości obiektu, ale i zbadanie ukształtowania terenu i struktury ścian. Pomiary 3D to zwykle pierwszy etap prac prowadzących do zobrazowania wyglądu jaskini w programie komputerowym. W ten sposób opracowuje się dokumentację obiektu, ale i przygotowuje wirtualne wycieczki po jaskiniach, ale również podmiejskich zespołach piwnic i składów.