Sposoby obróbki modeli 3D
Wygląd modeli 3D tuż po wydrukowaniu pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie na ich powierzchni pojawiają się zadziory, prążki, rafty itp. Oczywiście, by produkt wyglądał ładnie, trzeba się ich pozbyć. Jak? Przygotowaliśmy zestawienie kilku skutecznych sposobów.
- Retouch3D – to urządzenie do obróbki modeli stworzonych z PLA, ABSu i żywic światłoutwardzalnych. W zestawie pojawia się 5 wymiennych głowic: Macro Remover, który doskonale usuwa duże birmy i rafty, Micro Remover – idealny do poprawek detali, Macro Refiner, stworzony do wygładzania wypukłości, Micro Refiner, który sprawdzi się przy oczyszczaniu oraz Blender Head do wygładzania. Sprzęt przypomina wyglądem nóż wyposażony w grzałkę, który przy pomocy ciepła wycina niechciane fragmenty materiału. Posiada funkcję regulacji temperatury. Jest niezwykle łatwy w obsłudze i nadzwyczaj precyzyjny.
- Aceton – kąpiel w oparach acetonu to bardzo prosta, ale niezbyt bezpieczna metoda. To wysoce łatwopalny środek, więc korzystając z niego należy zachować szczególną ostrożność. Jak działa na model 3D? Materiał, z którego został wykonany, pod wpływem działania acetonu, zaczyna się kurczyć, a jego krawędzie zanikają, dlatego cały zabieg powinno się przeprowadzać szybko i równomiernie na całej powierzchni. Zanikanie warstw powoduje także, że powierzchnia nabiera błyszczącego wykończenia. Tą metodę obróbki modeli 3D wykorzystują dwa urządzenia: MagicBox oraz 3D Refiner. Tego pierwszego można używać do wygładzania powierzchni modeli wydrukowanych z ABSu i PLA. Jest bardzo łatwy w obsłudze, ma intuicyjny panel, solidną obudowę i dużą komorę roboczą (25x25x20 cm). Drugi z kolei zapewnia dokładniejszą obróbkę – model wystawiany jest na działanie oparów roztworu acetonu i wody, a następnie bardzo szybko obracany, by powierzchnia została jednolicie wygładzona. Niestety ma mniejszą komorę roboczą. Jej wymiary wynoszą 16x16x20 cm.
- Polysher – to urządzenie stworzone do obróbki modeli wykonanych z PVB. Wygładza krawędzie przy zastosowaniu specjalnego aerozolu, w którego składzie pojawiają się etanol oraz izopropanol. Sprzęt wyposażony jest w rozpylacz, membranę o mikronowych otworach oraz piezoelektryczny wyzwalacz. Po rozpyleniu środka, kropelki alkoholu są absorbowane przez materiał, który ulega wygładzeniu.