Skanery 3D zagościły w laboratoriach pomiarowych jakiś czas temu. Dzięki nim szybka realizacja skomplikowanych projektów stała się możliwa. Dziś skanery 3D wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu. Ale na czym właściwie polega skanowanie 3D?
Co to jest skanowanie 3D?
Skanowanie 3D to proces, w którego wyniku pozyskujemy trójwymiarowy model obiektu istniejącego w rzeczywistości. Technologia skanowania 3D jest obecnie na tyle rozwinięta, że możliwe otrzymanie wirtualnego modelu nawet najbardziej skomplikowanych obiektów. Mowa tu o przedmiotach wyjątkowo małych (np. elementy biżuteryjne), albo bardzo dużych (np. budynkach), przedmiotach ciemnych i połyskujących, obiektach o nieregularnych kształtach i niejednolitej strukturze. Dobrej jakości skanery 3D radzą sobie w każdych warunkach.
Skanowanie 3D może być wykonywane za pomocą urządzeń wykorzystujących laser albo wiązkę światła strukturalnego. Wszystko zależy od tego, gdzie, do jakich celów chcemy wykorzystywać skaner i na jakiej jakości skanowania nam zależy. Oczywiście usługa skanowania 3D, którą zamawiają firmy niedysponujące własnym sprzętem, zawsze wykonywana jest z użyciem skanerów wysokiej jakości.
W procesie skanowania 3D (dotykowego lub bezdotykowego) przechwytywana jest geometria obiektu i odtwarzana w wybranym programie komputerowym. Dysponując cyfrowym modelem, możemy go w dowolny sposób opisywać i modyfikować, a w dalszej kolejności wykorzystywać do tworzenia kopii czy zamienników dla rzeczywistych obiektów.
Skanery 3D – jak to działa?
Zacznijmy od tego, że na rynku dostępne są różne rodzaje skanerów. Mamy skanery ręczne i stacjonarne, skanery dotykowe i bezdotykowe. Chcąc przystąpić do skanowania jakiegoś obiektu, powinniśmy dowiedzieć się, jaki skaner będzie w danym przypadku najlepszy.
Nieco inaczej działają skanery wykorzystujące technologię laserową, a inaczej te, które wykorzystują technologię światła strukturalnego. Laserowe skanery 3D wykorzystują czerwoną lub niebieską wiązkę lasera, która kierowana jest w kierunku skanowanego obiektu. Laser odczytuje załamanie promieni i ich odległości od obiektu – na tej podstawie tworzy jest wirtualny model. Z kolei skanery wykorzystujące technologię światła strukturalnego emitują światło strukturalne, którego wiązki docierają do obiektu i zmieniają swoje położenie. Powstające przerwy pomiędzy liniami światła są rejestrowane przez specjalne kamery, a następne. Tak powstaje model trójwymiarowy.
Po co wykonuje się skanowanie 3D?
Skanery 3D to urządzenia nowoczesne, precyzyjne i cały czas wzbogacane o nowe funkcjonalności. Wymagania branż, w których wykorzystuje się technologię 3D, cały czas rosną, dlatego producenci skanerów dokładają starań, by ich urządzenia były szybkie, precyzyjne i wygodne w obsłudze. Możliwość otrzymania precyzyjnego modelu CAD ma ogromne znaczenie w inżynierii odwrotnej, archeologii, medycynie, budownictwie, motoryzacji i lotnictwie, kryminologii, muzealnictwie i wielu innych dziedzinach, gdzie konieczne jest pozyskanie modelu wzorcowego, na podstawie którego odtwarza się dokumentację techniczną obiektu, projektuje udoskonalone zamienniki albo nowe wersje starych przedmiotów.