Strona głównaTechnologia 3DNa czym polega modelowanie 3D?

Na czym polega modelowanie 3D?

Modelowanie 3D to jeden z ważnych elementów projektowania, dlatego wykorzystywane jest w wielu programach komputerowych służących do projektowania różnorakich obiektów geometrycznych w trójwymiarze. Na pewno każdy z nas choć raz widział trójwymiarowy model obuwia na stronie sklepu obuwniczego czy też trójwymiarowy projekt aranżacji wnętrza. Model 3D znacznie lepiej przedstawia wygląd danego obiektu, jego geometrię i strukturę, aniżeli dokumentacja płaska. Nie bez znaczenia są także jego walory estetyczne.

Modelowanie 3D – zapis w trójwymiarze

Model siatki

Modelowanie 3D ułatwia proces projektowania głównie dlatego, że daje możliwość zapisu w trójwymiarze poszczególnych etapów pracy. Najczęściej odbywa się to przy zastosowaniu siatek wielokątów trójkątnych i czworokątnych, co tworzy swego rodzaju konstrukcję z siatki. Ta technika zapisu jest najbardziej popularna i zdaniem wielu osób najprostsza, ale należy pamiętać, że za jej pomocą ciężko jest stworzyć projekty obiektów o złożonych formach.

Technika zapisu NURBS

Ze złożonymi formami mamy do czynienia m.in. w branży motoryzacyjnej, we wzornictwie przemysłowym, czy też jubilerstwie. Opracowując modele takich przedmiotów, oczekujemy dużej dokładności. Dlatego też podczas modelowania stosuje się technikę zapisu NURBS, która bazuje na opisie krzywych i powierzchni. Tak powstały projekt nie jest uzależniony od gęstości siatki. Wymieniona technika zapisu wykorzystywana jest w szczególności w odniesieniu do elementów, które muszą być szczegółowo i starannie odwzorowane, a ich powierzchnia charakteryzuje się znaczną złożonością.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE