Drukowanie 3D w metalu. Kilka słów o materiałach.
Technologia druku 3D ma mnóstwo różnych zastosowań. Korzysta się z niej w przeróżnych branżach m.in. motoryzacyjnej, medycznej czy przemysłowej. Rozwija się tak szybko, że od pewnego czasu możliwe stało się drukowanie przy jej wykorzystaniu produktów z metalu. Jak przebiega drukowanie 3D w metalu i jakich materiałów można użyć do stworzenia modeli/prototypów? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu!
Drukowanie 3D w metalu – jak przebiega proces?
Proces powstawania modeli i części przy zastosowaniu technologii 3D opiera się na użyciu sproszkowanego metalu i lasera. Przez dyszę drukarki wydostaje się metalizowany proszek, który spieka laser, tym samym zamieniając go w postać stałą. Kolejne elementy części tworzone są stopniowo, warstwa po warstwie, tak aby nadać przedmiotowi wymagany kształt ujęty w projekcie. Oczywiście całym procesem steruje drukarka 3D odczytująca zakodowane informacje. Drukowanie 3D w metalu kończy obróbka cieplna przedmiotu oraz wygładzenie jego powierzchni i krawędzi.
Drukowanie 3D w metalu a dostępne materiały
Do drukowania 3D metalowych części używa się specjalnych materiałów. Są nimi: tytan, aluminium i stal nierdzewna.
- Tytan – to lekki stop, który wykazuje doskonałe właściwości mechaniczne. Nie koroduje i doskonale spisuje się w ekstremalnych warunkach. Głównie z tego względu wykorzystuje się go w lotnictwie i używa do produkcji części zamiennych oraz przyrządów medycznych.
- Stal nierdzewna o niskiej zawartości węgla – wytrzymały, odporny na powstawanie ognisk korozyjnych i wysoką temperaturę, a także bardzo podatny na gięcie metal. Bardzo często drukuje się z niego narzędzia produkcyjne, podzespoły różnych urządzeń, przewody, części zamienne i medyczne przyrządy.
- Aluminium – ceniony za swoją doskonałą wytrzymałość połączoną z elastycznością. Niewiele waży i wykazuje doskonałe właściwości termiczne. Wykorzystywany w motoryzacji, automatyce i przemyśle. Używa się go nie tylko do produkcji części, ale i tworzenia trwałych prototypów.
- Zwykła stal nierdzewna – trwały i odporny na działanie czynników chemicznych materiałów. Wykorzystywany zarówno w produkcji, jak i w prototypowaniu. Jest łatwo dostępny i tani.
- Stal narzędziowa – idealnie nadaje się do wytwarzania części oraz form wtryskowych i odlewniczych. Twarda, odporna, wytrzymała i niepodatna na ścieranie.
Drukowanie 3D w metalu wykonuje się zazwyczaj przy użyciu powyższych materiałów. Dzięki ich bardzo dobrym parametrom technicznym możliwe jest tworzenie lekkich produktów charakteryzujących się znakomitymi właściwościami mechanicznymi. Co więcej, technologia druku 3D pozwala obniżyć koszty produkcyjne i skrócić cały proces.