Własny skaner czy odpłatne usługi skanowania?
Skanowanie pism, kart płatniczych i kodów kreskowych jest wykonywane powszechnie przy użyciu rozmaitych skanerów. Popularne są zarówno urządzenia stacjonarne i przenośne, małe i duże. Skanery, w zależności od marki, typu i funkcjonalności mają różnorodne ceny. Stosunkowo najdroższe są specjalistyczne urządzenia do skanowania 3D. Skanery 3D mają jednak szereg zastosowań i są niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu. Dlatego, jeśli firm nie stać na zakup skanera, mogą zdecydować się na usługi skanowania.
Usługi skanowania 3D i ich zakres
Usługi skanowania świadczą firmy, które dysponują odpowiednim sprzętem, często zajmują się także jego dystrybucją i konserwacją. Skanowanie 3D charakteryzuje się ogromną dokładnością (do 0,01 mm), pozwala na wykonanie pomiarów tam, gdzie przy wykorzystaniu tradycyjnych metod nie jest to możliwe. Do trudno mierzalnych należą szczególnie obiekty architektoniczne, skomplikowane elementy budowy maszyn, elementy biżuteryjne oraz przedmioty wykonane z niektórych plastycznych tworzyw.
Usługi skanowania pod dachem i w plenerze
Usługi skanowania mogą być realizowane w dwojaki sposób. Po pierwsze możliwe jest spakowanie i przesłanie przedmiotu, który ma być skanowany do siedziby firmy świadczącej takie usługi. Skanowanie odbywa się wówczas w optymalnych warunkach, a cały proces postępuje bardzo szybko. Niekiedy jednak wykonanie zlecenia na odległość nie jest możliwe, ponieważ przedmiotu nie da się przenieść/przesłać lub byłoby to nieopłacalne. W takim przypadku usługi te świadczone są u zleceniodawcy. Obie metody są rozwiązaniem powszechnie stosowanym. Dobry sprzęt umożliwia dokonanie pomiarów nawet w bardzo trudnych warunkach, np. w zaciemnionych i zadymionych pomieszczeniach bądź też na zewnątrz pomieszczeń przy znacznej wilgotności i zamgleniu bądź ostrym świetle słonecznym.
Czy tylko usługi skanowania?
Cyfrowy trójwymiarowy obiekt może być wykorzystany na wiele sposobów. Firmy, które świadczą usługi skanowania 3D, tworzą również dokumentację 3D i 2D, pomagają rekonstruować uszkodzone obiekty albo wprowadzać na rynek całkiem nowe. Ponadto zajmują się bezdotykową kontrolą jakości, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i terenowych. Świadczą także usługi modelowania 3D, a niektóre organizują szkolenia dla tych, którzy w przyszłości chcieliby pracować ze skanerami i odpowiednim oprogramowaniem.
Z powyższego wynika, że zakres świadczonych usług, powiązanych ze skanowaniem 3D i późniejszym wykorzystaniem trójwymiarowych obiektów jest bardzo szeroki, a wszystko wskazuje na to, że z biegiem lat będzie się jeszcze poszerzał.