Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Trudne warunki skanowania

Trudne warunki skanowania a wysoka jakość skanu

Prawdopodobnie wkrótce skanery 3D zyskają jeszcze większą popularność. Są to urządzenia niezwykle precyzyjne, oferujące kompleksowe rozwiązania dla wielu gałęzi przemysłu, inżynierii odwrotnej, nauki, edukacji, medycyny, muzealnictwa i grafiki komputerowej. Skaner 3D to podstawowe narzędzie pracy współczesnego inżyniera. Jeszcze nie wszystkie zakłady przemysłowe decydują się na zakup własnych urządzeń, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z usług skanowania 3D, oferowanych przez szereg wyspecjalizowanych firm. Nie straszne im trudne warunki skanowania.

Na czym polega skanowanie 3D?

Skaner analizuje obiekt i/lub jego otoczenie. Robi to, by zgromadzić informacje na temat jego kształtu, geometrii i cech wyglądu, takich jak kolor. Zebrane dane mogą posłużyć do wykonania trójwymiarowego, wirtualnego (cyfrowego) modelu, a ten z kolei do stworzenia szeregu produktów identycznych z wzorcowym. Oczywiście w dużym uroszczeniu.

Skanowanie może odbywać się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Skanery 3D mogą być urządzeniami o niewielkich rozmiarach, służą wtedy do skanowania ręcznego. Mogą być też znacznie większe, trudne do utrzymania w rękach skanującego. Skanować można obiekty bardzo małe, np. elementy biżuterii, jak i te o imponujących rozmiarach. Nie każdy skaner poradzi sobie z obiektami wszelkiej materii. Czasem przeszkodą są także trudne warunki skanowania.

Trudne warunki skanowania – co się do nich zalicza?

Przeszkodą mogą być rozmiary obiektu, szczególnie budynków. Trudno uchwycić każdy detal budowy i niejednokrotnie konieczna jest praca na wysokościach. Kolejną trudnością jest skanowanie obiektów połyskliwych bądź przezroczystych. Niektórym skanerom 3D skanowanie tego typu obiektów nie sprawi trudności, inne będą wymagały pokrycia obiektu środkiem matującym. Trudne warunki skanowania to także niekorzystne warunki atmosferyczne. Zarówno opady, jak i ostre słońce mogą stanowić niekiedy poważną przeszkodę, podobnie jak zapylenie powietrza. Nowoczesne skanery 3D przystosowane są z reguły do pracy w każdych warunkach, a ich obudowy na tyle wytrzymałe, że nie ulegną zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.