Strona głównaCiekawostkiTechnologia PCB – jak powstają płytki drukowane?

Technologia PCB – jak powstają płytki drukowane?

PCB (z ang. Printed Circuit Board) to płytka wykonana z materiału dielektrycznego pokrytego ścieżkami oraz punktami lutowniczymi (kontaktowymi) z materiału przewodzącego. Technologia PCB różni się nieco w przypadku produkcji płytek pojedynczych, dwuwarstwowych i wielowarstwowych, ale większość dostawców obwodów drukowanych zajmuje się projektowaniem i produkcją płytek kilku rodzajów.

Najczęściej stosowane materiały dielektryczne

Jeśli chodzi o materiał dielektryczny, najczęściej spotykamy płytki z laminatu miedzianego PCB szklano-epoksydowego, który ma wysoką odporność mechaniczną i słabo nasiąka wodą. Często wykorzystuje się również epoksydowy materiał kompozytowy (na bazie laminatu papierowego) z jedną warstwą tkaniny szklanej. Materiałem bardziej giętkim od laminatów epoksydowych jest teflon, który ma doskonałe właściwości dielektryczne, również w przypadku bardzo wysokich częstotliwości.

Materiał dielektryczny pokrywany jest folią miedzianą z jednej lub dwóch stron, w zależności od rodzaju płytki (jednostronna lub dwustronna). W tak przygotowanej płytce wykonuje się otwory, które służą do montażu przewlekanego. To dzięki nim możliwe jest zmienianie biegu ścieżek z jednej warstwy na drugą.

Technologia PCB – możliwości dostawców obwodów drukowanych

Współczesny klient ma dostęp do różnorodnej oferty i elastycznych rozwiązań. Może złożyć zamówienie na niemal każdą płytkę drukowaną, o ile przygotuje odpowiednią dokumentację projektową. Technologia PCB jest niezwykle zaawansowana, a co za tym idzie – możliwości dostawców obwodów drukowanych (zobacz tutaj) są dziś bardzo szerokie. Wykonują różnorodne płytki drukowane, począwszy od obwodów Flex, poprzez ciężkie, miedziane płytki drukowane, aż po płytki ceramiczne i wiele innych. Co więcej, kwestie dotyczące kształtu czy rozmiaru płytki, jak i wielkość zamówienia nie stanowią dla nich problemu.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz przestrzeganiu procedur określonych w wielu systemach certyfikacji, powstają płytki PCB, które spełniają wymagania klientów – niezawodne, w stu procentach sprawne i trwałe.

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE