Kompendium wiedzy na temat druku i skanowania 3d

Skanowanie 3D – co musisz wiedzieć

Skanowanie 3D – istotne kwestie

Skanowanie 3D to stosunkowo nowa technologia, która coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Zyskuje zastosowanie w przeróżnych dziedzinach życia również w inżynierii. Stwarza masę możliwości, które wpływają na postęp technologiczny. Z tego też względu postanowiliśmy poświęcić mu osobny artykuł. Zebraliśmy wszystkie, naszym zdaniem, istotne kwestie dotyczące skanowania 3D. Owoc naszej pracy znajdziecie poniżej.

Czym jest skanowanie 3D i jak działa skaner 3D?

Skanowanie 3D polega na przekonwertowaniu trójwymiarowej geometrii obiektu rzeczywistego do postaci modelu cyfrowego, który można dowolnie edytować, przetwarzać oraz wykorzystywać do wizualizacji czy prototypowania. Oczywiście wszelkie zmiany można do niego wprowadzać wyłącznie przy użyciu programów CAD/CAM. Natomiast do wykonywania skanów służą, specjalnie do tego stworzone, optyczne skanery 3D. Kierują one światło białe na skanowany obiekt i wykorzystują różne jego struktury, różniące się między sobą gęstością, ilością oraz położeniem linii, do stworzenia jego cyfrowego obrazu. Naturalnie linie proste ulegają zniekształceniu na wzór skanowanego przedmiotu. Następnie wszystkie zapisane dane zostają przekazane do komputera.

Warto dodać, że skanowanie 3D opiera się na przechwytywaniu przez urządzenie skanujące „informacji” o położeniu punktów w przestrzeni (triangulacja). Dalej następuje obliczenie miejsca przecięcia się płaszczyzny utworzonej przez światło strukturalne z półprostą wychodzącą ze środka piksela matrycy aparatu. W ciągu jednej sekundy możliwe jest zebranie ponad 2,5 miliona punktów pomiarowych!

Inne ważne kwestie dotyczące skanowania 3D

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, skanowanie 3D wykorzystywane jest w różnych dziedzinach życia. Ma też wiele korzyści. Do najważniejszych z nich należą: możliwość szybkiego zbierania danych nawet z tych obiektów, które mają bardzo skomplikowaną strukturę, wyraźne przyspieszenie procesu produkcji i zwiększenie jego wydajności. Ponadto technologia ta pozwala na poprawienie jakości wyrobów i odwzorowanie wszystkich zmian, jakie pojawiły się w produktach bezpośrednio w czasie ich produkcji.

Dodamy również, że skanowanie 3D okazuje się niezmiernie przydatne przy wszelkiego rodzaju pomiarach części, odtwarzaniu danych CAD, skalowaniu i prototypowaniu. Pozwala także na poprawę jakości linii produkcyjnej oraz dopasowanie projektowanej części do tej, która już istnieje. Zebrane przy zastosowaniu tej techniki dane wykorzystuje się w inżynierii odwrotnej, nowych technologiach wytwórczych i kontroli jakości. Poza tym zyskuje zastosowanie w wizualizacjach fotorealistycznych i programowaniu obrabiarek.

Jeżeli szukasz firmy oferującej Skanowanie 3D odwiedź stronę evixscan3d.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.