Strona głównaSkanery 3dSkanowanie 3D archeologia

Skanowanie 3D archeologia

Zastosowania skanerów 3D – skanowanie 3D archeologia

Technologia 3D rozwinęła się stosunkowo niedawno, mimo to dziś odgrywa niezwykle istotną rolę w wielu gałęziach przemysłu. Niektóre firmy inwestują we własne skanery i drukarki 3D, inne, póki co, decydują się na wypożyczanie sprzętu bądź zamawiają usługi skanowania u sprawdzonych dostawców. Jedną z dyscyplin, w których skanery 3D stały się niezbędne, jest archeologia. Skanowanie 3D archeologia tyczy się przede wszystkim procesu powstawania dokumentacji archeologicznej, ale nie tylko.

Archeologia jako nauka, zadania archeologii

Odkrycia archeologiczneWiele osób mylnie uważa, że w obrębie archeologii znajduje się wyłącznie prowadzenie wykopalisk i badanie szczątków ludzkich. Tymczasem źródła archeologiczne obejmują również wytwory ręki ludzkiej, czyli tzw. artefakty, jak i ślady wpływu człowieka na środowisko naturalne, czyli ekofakty. Archeologię interesują zatem także pozostałości budowli, groby, starożytne szlaki, fragmenty glinianych naczyń czy narzędzi wykonane z kamienia i krzemienia. Niektóre z tych przedmiotów są trudne do zbadania i zmierzenia tradycyjnym metodami, natomiast ich kształt i struktura nie stanowi żadnej przeszkody dla skanerów 3D.

Tylko po co przeprowadza się te badania, w jakim celu wykonuje się skanowanie 3D archeologia? Otóż celem archeologii jest odtworzenie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka. Odtwarza się ją w celu zaspokojenia ciekawości współczesnego człowieka, który chce znać historię powstawania gatunku ludzkiego – zatem przede wszystkim w celach naukowych.

Archeologia a antropologia i etnologia

Obok archeologii wymienia się dwie pokrewne dziedziny, tj. antropologię i etnologię. Antropologia zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie, w kontekście historycznej zmienności. W przeciwieństwie do archeologii skupia się raczej na zagadnieniach socjalno-ekonomicznych i kulturowych. Etnologia bywa terminem stosowanym wymiennie i również odnoszącym się do życia człowieka w społeczeństwie oraz jego kultury. Etnologia zajmuje się również klasyfikowaniem ludów na podstawie cech środowiskowych i kulturowych. Z powyższego wynika, iż skanowanie 3D archeologia przyczynia się również do postępów w pracach prowadzonych przez antropologów i etnologów.

Skanowanie 3D archeologia – jedna z metod analizowania źródeł archeologicznych

Technologia 3D w archeologiiSkanowanie 3D archeologia (usługę zamówisz tutaj) mieści się w obrębie metod analizowania źródeł i wydobywania z nich informacji. Oczywiście wcześniej ma miejsce wykorzystanie metod poszukiwania i pozyskiwania źródeł archeologicznych.

Współcześnie skanery 3D odgrywają znaczącą rolę w procesie tworzenia dokumentacji archeologicznej. W tym celu od lat wykorzystuje się techniki komputerowe, ale dopiero od niedawna można to robić na tak dużą skalę.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE