Strona głównaInżynieria WstecznaOptyczna technologia pomiarowa a inżynieria odwrotna

Optyczna technologia pomiarowa a inżynieria odwrotna

Tradycyjne metody pomiarowe nie zawsze są na tyle skuteczne, by każdorazowo przy ich użyciu możliwe było pozyskanie dokładnych informacji na temat wymiarowanego obiektu, jego budowy i struktury. Dlatego też coraz częściej wykorzystuje się optyczną technologię pomiarową, czyli rozwiązania, które umożliwiają szybkie i dokładne wymiarowanie przy pomocy jednego urządzenia. Urządzeniem tym jest skaner 3D. Skanery 3D znajdują obecnie bardo szerokie zastosowania, a jedną z dziedzin, które nie mogą się obyć bez tego typu urządzeń, jest inżynieria odwrotna.

Zalety optycznej technologii pomiarowej

Nowoczesne, profesjonalne skanery 3D umożliwiają precyzyjne wymiarowanie obiektów w nawet najtrudniejszych warunkach – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Co niezwykle istotne, w procesie skanowania urządzenie w żaden sposób nie styka się ze skanowanym obiektem, a zatem nie istnieje ryzyko powstania uszkodzeń. Bezinwazyjne wymiarowanie jest szczególnie ważne w przypadku wartościowych obiektów muzealnych czy odrestaurowanych, zabytkowych pojazdów – słowem wszędzie tam, gdzie jakiekolwiek rysy, pęknięcia czy zabrudzenia znacząco zważyłyby na wartości obiektu.

Szybkie i dokładne skanowanie obiektów

Optyczna technologia pomiarowa zapewnia dokładność nieporównywalnie większą niż tradycyjne metody pomiarowe. Inżynieria odwrotna wykorzystuje dokładne, profesjonalne skany podczas prac nad utworzeniem zamiennika dla skanowanego obiektu czy produkcją części do starych samochodów, motorów, maszyn krawieckich itd.

Koniecznie należy też wspomnieć, że precyzyjne skanowanie nie zajmuje wiele czasu, nawet jeśli mówimy o okazałych obiektach architektonicznych. Pozyskanie skanów odbywa się bardzo sprawnie, podobnie jak proces obróbki tychże skanów, przeprowadzany przez wykwalifikowanych pracowników laboratorium pomiarowego i innych działów firmy oferującej usługi skanowania 3d.

Inżynieria odwrotna – wykorzystanie modelu 3D

Inżynieria odwrotna wykorzystuje model 3D, uzyskany w wyniku skanowania danego przedmiotu. Model ten może posłużyć do produkcji kopii obiektu muzealnego, nowych, nieprodukowanych już dziś części do starych maszyn i urządzeń czy też zamienników o innowacyjnej strukturze i nowych funkcjach.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE