Strona głównaInżynieria WstecznaInżynieria wsteczna – przyszłość inżynierii

Inżynieria wsteczna – przyszłość inżynierii

Inżynieria wsteczna – na czym polega

Inżynieria wsteczna inaczej nazywana inżynierią odwrotną czy też programowaniem zwrotnym to termin, który często pojawia się w rozmaitych kontekstach. W szczególności inżynieria taka przewija się  w rozmowach na temat rozwoju technologii 3d. Podczas gdy dla większości inżynierów czy osób, którzy profesjonalnie lub na co dzień zajmują się tematyką związaną z inżynierią wsteczną jest to temat łatwy i zrozumiały dla zwykłych osób pozostaje on przysłowiową czarną magią. Warto zatem wyjaśnić czym tak naprawdę jest proces inżynierii wstecznej i co więcej opisać jego praktyczne zastosowania na co dzień.

Inżynieria wsteczna to proces polegający na badaniu produktu (maszyny, urządzenia czy programu komputerowego), który ma na celu ustalenie jak dany produkt działa oraz w jaki konkretnie sposób został on wykonany, jakie technologie i rozwiązanie zostały użyte do jego stworzenia. Celem inżynierii zwrotnej jest zazwyczaj poznanie zasady budowy, które później umożliwi stworzenie odpowiednika danego produktu lub konkretnej jego części, która może służyć jako część zamienna. Inżynieria taka znajduje szereg praktycznych zastosowań. Dzięki rozwijającej się technologii skanowania i modelowanie 3d inżynieria wsteczna zyskuje nowy wymiar a jej możliwości są systematycznie powiększane.

Inżynieria wsteczna – praktyczne zastosowanie

Jakie są najczęściej spotykane zastosowania inżynierii wstecznej, jak w praktyce możemy posłużyć się tym procesem? Inżynieria wsteczna jest na przykład stosowana w celu osiągniecia funkcjonalności przy jednoczesnym ominięciu praw autorskich czy praw patentowych. Proces inżynierii wstecznej umożliwia odkrycie jak działają dane urządzenia i stworzenie ich odpowiedników bez staraniu się o pozwolenia związane z prawami autorskimi. Inne przykłady zastosowań to tworzenie części zamiennych na szeroką skalę dotyczące maszyn i narzędzi produkowanych jednostkowo. Inżynieria wsteczna znajduje więc szereg zastosowań w różnych branżach przemysłu. Ci ciekawe, inżynieria odwrotna to także przemysł związany w wojskowością i działaniami militarnymi. Naprawdę możliwości zastosowania są olbrzymie i dzięki szybko rozwijającej się technologii ciągle rosną. Warto więc zaznajomić się z procesami i technologią, które składają się na inżynierię odwrotną.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
POWIĄZANE ARTYKUŁY

POPULARNE